کتاب چرا برخی ازدواج ها موفق هستند برخی نه؟(خلاصه کتاب)

کتاب جان گاتمن

موفقیت و شکست ازدواج ها عوامل بسیاری دارد که در این کتاب صوتی درباره عوامل مهم موفقیت در ازدواج و شکست در ازدواج صحبت شده تا با رعایت کردن آنها سطح بالاتری از روابط را در زندگی پیاده شود.

نویسنده این کتاب صوتی جان گاتمن است

جان گاتمن یک روانشناس بسیار خبره در زمینه روابط است که بیش از 40 سال عمر خود را صرف تحقیق درباره مشاوره خانواده و موفقیت و شکست ازدواج کرده است او در نظر سنجی جز 10 درمانگر برتر جهان در زمینه ازدواج بوده است.

متن زیر بخشی کتاب صوتی موفقیت و شکست در ازدواج است

چطور بعضی از ازدواج ها موفق هستند؟

سلام. خوشحالم که با سخنرانی امروز در خدمت شما هستم. یکی از عناوین بحث امروزمون اینه:
سه کلمه ای که می تونن ازدواج شما رو تغییر بدن.
لابد الان همه‌تون به این فکر میکنید که این سه کلمه کدام کلمات می‌تونن باشن؟ خب، من در انتهای سخنرانی خودم این سه کلمه رو به شما می‌گم.
همچنین، من هفت نکته‌ی مهم و سرنوشت ساز رو براتون توضیح میدم.

مواردی که هر کدوم از اونا می‌تونن سرنوشت ازدواج و زندگی مشترک شما رو به بهترین نحو تغییر بدن.
علاوه بر همه ی اینها امروز ما اینجاییم تا به صورت گسترده تر درباره‌ی روابط صحبت کنیم و بررسی کنیم روابط درستی که باعث موفقیت برخی ازدواج ها میشه چیه؟
توی دیکشنری ها تعاریف زیادی برای کلمه‌ی رابطه ذکر شده اما تعریفی که من دوست دارم اینه:

رابطه، یک تعامل عاطفی با انسانی دیگر است.

بله، همه‌ی ما دوست داریم با دیگران در ارتباط باشیم و از طرف دیگه تمام روابط با هم متفاوت هستن. ممکنه شما در جریان بعضی روابط خودتون رو شاد و آروم و روحتون رو سرمست ببینید. در این صورته که تمام تلاشتون رو می‌کنید که رابطه تون رو به همون شکلی که هست، حفظ کنید.

از طرف دیگه، ممکنه در رابطه ای باشید که از خودتون بپرسید تکلیف من چیه؟! باید چکار کنم؟ دارم به کجا کشیده میشم؟ حالا، من فکر میکنم همه‌ی ما میدونیم چه جور روابطی رو دوست نداریم.
امیدوارم که با شنیدن حرف های من نقش احساسات در روابطتون بیشتر بشه. شایدم، با کمی جادو این کار رو انجام بدم!
از شوخی گذشته،تنها طریقی که می‌تونیم کیفیت هر نوع از روابطمون چه روابط اجتماعی و چه روابط زناشویی مون رو بهتر کنیم، افزایش نقش احساسات در روابطمون هست.


مقاله مرتبط: کتاب جادوی انضباط شخصی (خلاصه کتاب)


 

حالا می‌‌خوام بحثمون رو با یک مثال دنبال کنم. فرض کنید توی یک فروشگاه هستید. آیا اگر صدای دزدگیر یک ماشین رو بشنوید، نگران شده و به این فکر می‌کنید که شیشه ی یک ماشین رو شکستند و دارند ازش دزدی می کنند؟ من همچین فکری نمی کنم.

به احتمال زیاد شاید کسی فراموش کرده که ماشینش رو کجا پارک کرده و با دزگیر ماشین سعی داره اون رو پیدا کنه.
می خوام به این نتیجه گیری برسم که معمولا ما میل داریم علائم هشدار دهنده یعنی آلارم ها رو نادیده بگیریم.

زمانی که چراغ بنزین ماشین روشن میشه، معمولا توی اون لحظه زیاد بهش توجه نمی کنیم و مدت نسبتا زیادی با همون سوخت کم رانندگی می کنیم بدون توجه به اینکه بالاخره ماشین یک جایی متوقف میشه دیگه!

ازدواج های امروزی هم همین وضع رو دارن.

چیزی که امروزه شاهدش هستیم، کمبود سوخت برای ادامه‌ی زندگی مشترک زوجین هست.

یکی از قهرمان‌های من ادوارد ماریستون هست. اون می‌گه نا‌مفهوم ترین چیز در جهان اینه که جهان قابل درک هست. با توجه به پیشرفت علم در 320 سال گذشته میبینیم که خیلی از مسائل با روش های علمی قابل بیان هستند، اما درباره‌ی عشق چی؟ آیا علم درباره ی عشق هم نظریه ای داره؟

 


مقاله مرتبط:کتاب ۹ راز موفقیت +(خلاصه کتاب)


 

یک داستان

اینجا می خوام داستان یک تحقیق رو واستون تعریف کنم که 40 سال پیش شروع شد زمانی که من استادیار دانشگاه بودم. اون وقت ها یکی از اساتید بزرگ دانشگاه به نام باب لوینسون رو دیدم و باب و من دوتایی شروع به کار کردیم جالبه که بدونید تقریبا هر دوی ما رابطه‌ی خوبی با خانم ها نداشتیم و هر دو همدیگر رو درک میکردیم.

باب بهم می گفت جان تو یا باید در یک رابطه‌ی زناشویی و عاشقانه باشی، یا باید به تحقیق درباره‌ی چنین روابطی اقدام کنی نمی‌تونی هر دو کار رو باهم انجام بدی. خلاصه اینطوری شد که ما شروع کردیم به تحقیق درباره ی موضوع روابط.

در اواسط دهه‌ی هفتاد میلادی در طول تحقیقاتمون با انسان هایی برخورد کردیم که انگار استاد برقراری رابطه بودند.

اونا کاملا می‌دونستن که چطوری باید یک رابطه‌ی خوب داشت.

.

.

.

3 کلمه رو بهتون خواهم گفت که بتونه از شما در برابر جدایی وطلاق محافظت کنه.

من گاهی از اوقات از مردم می‌پرسم که فکر می‌کنید که این 3 کلمه کدوم کلمات هستن؟ می‌خوام اینجا بعضی از جواب‌های مردم رو که واستون یادداشت کردم بخونم مثلا شخصی به اسم مت گفته که اون کلمات این‌ها هستن:

حق با توئه عزیزم! جیسون این رو گفته: میشه منو ببخشی؟ یا تریسی این جمله رو پیشهاد داده: منم دوستت دارم! یا جک میگه: بله، تو عالی هستی. و جمله ای بین این جملات ازش بیشتر خوشم اومد مال راک بود. اون میگه: هر چی تو بگی عزیزم! شارون جمله‌ی عجیبی نوشته:

تلوزیون رو خاموش کن! مریا اینو گفته: چطور می‌تونم کمکت کنم؟ و یا کلی گفته: عزیزم من خراب کردم! جیمی هم نظر خیلی جالبی داره. میگه که: زن شاد، زندگی شاد!
من این نظرو پسندیدم. و بالاخره خدای من اینو نگا کنید! کرین این کلمات رو نوشته: خدایا لطفا کمکم کن! این نظر دقیق تر از بقیه بود مگرنه؟!

مردان باید همسراشون رو مثل جون خودشون دوست داشته باشند. در حقیقت، مردی که زنش رو دوست داره، خودش رو دوست داره. هیچکس، هیچوقت از وجود خودش متنفر نیست! بلکه اون رو تغذیه کرده و ازش مواظبت می‌کنه.

به هر حال، هر شوهری باید زنش رو مثل خودش دوست داشته باشه و هر زنی هم باید احترامشوهرش رو نگه داره. همینجا به خانم‌ها بگم که خیلی خوشحال نباشید! چون درباره ی شما هم صحبت خواهم کرد.

می‌خوام توصیه‌ی مهمی به آقایون داشته باشم. آقایون! عاشق همسرانتون باشید. اما چطور عاشق همسرانمون باشیم؟ خیلی از ازدواج‌های امروزی ما، با شکست مواجه می‌شن. مرد ها باید زنشون رو دوست داشته باشن.

عشق چیز مهمیه. در حدی که می‌گن خداوند لبریز از عشق است. باید به همین اندازه به عشق توجه کرد. عشق، جزو نیاز های اولیه ی هر انسان هست و غذا، صلح، شادی، لذت و همه ی اینها زیرمجموعه ای از عشق هستند. کسی که عشق الهی رو در قلبش داشته باشه، قدرت ماورایی پیدا می‌کنه.

این جمله رو فراموش نکنید که برای مردان و زنان، تفاوت های زن و مرد بهانه‌ی مناسبی برای جدا شدن از هم نیست. آیا شما کسی رو می‌شناسید که در هیچ چیز با شما متفاوت نباشه؟


مقاله مرتبط:کتاب ۱۳ روش برنامه ریزی افراد موفق (خلاصه کتاب)


در ادامه می‌خوام به عشق هم اشاره‌ای داشته باشم. دکتر اد ویت در کتاب زندگی عاشقانه برای تمامی زوجین درباره ی عشق نوشته. گفته: حتی در موفق ترین ازدواج ها، گاهی یکی از طرفین احساس می‌کنه که اگر محبتی ابراز نکنه، محبتی هم دریافت نمی‌کنه.

در چنین مواردی ما به عشق نیاز داریم. چیزی که حسابگری رو از میان برداره. این نوع از عشق هست که زندگی شما رو پیش می‌بره و عشق می‌تونه در هر شرایطی نسبت به همسرتون وجود داشته باشه. حتی زمانی که مشکلی بین شما پیش بیاد همین عشقه که در زمان مشکلات به شما کمک می‌کنه زندگیتون رو حفظ کنید.

می‌خوایم ببینیم که عشق چطور در حفظ ازدواج با کار میاد؟ باید بگم بیشتر از اینکه ماهیت عشق مهم باشه، نتایج اون مهمه. یک عاشق، شخصیت رئوف و مهربانی هست. عاشق حسود نیست.

عاشق کبر و غرور نداره و فقط منافع خودشو در نظر نمیگیره. عصبانی نیبست و سوء ذن نداره. از نادرستی خوشش نمیاد و برعکس با راستی و درستیه که خوشحال می‌شه. اون در هر اتفاقی صبوره و سعی داره به همه ی انسانها باور داشته باشه.

در همه حال امیدش رو حفظ کرده و هر چیزی رو تحمل می‌کنه. اگر میخواید موضوع براتون ملموس تر باشه به جای کلمه ی عاشق، اسم خودتونو بین جملاتی که گفتم قرار بدید.
خب، معنای عشقو دونستیم. حالا باید ببینیم عشق چه کاری انجام می‌ده . عشق تنها راهیه که در دنیای پر از خطای انسانها می‌تونه ازدواج رو حفظ کنه. عشق صبر رو زیاد می‌کنه. فقط با احساسات نیست که درگیره. نقشش در افکار شخص هم مشخصه. عشق باید بی قید و شرط باشه. گاهی افرادی پیش من میان و می‌گن که می‌خوان ازدواجشون رو کلا به هم بزنن. من به اونها میگم اگر شما در جای اشتباهی ایستاده باشید، راه درست رو پیدا نمی‌کنید. مثلا کسی که کیف پولش رو سر یک خیابون گم کرده باشه، مباید انتهای خیابون دنبال کیفش بگرده.

سوال اینه که جایگاه درست رو از کجا بشناسیم؟

اینکه شما از زندگی با همسرتون راضی نباشید و احساس بدبختی کنید ممکنه خیلی خطرناک باشه. بعضی از مردم در مواجهه با چنین مشکلی به سمت اعتیاد، الکل، مواد روانگردان میرن و یا حتی در موارد شدیدتر، به حمله به همسرشون متوسل می‌شن.

بعضی دیگر، در این مورد نرم تر عمل می‌کنند. به این صورت که هم قربانی می‌شن و هم به طرف مقابلشون حمله می‌کنن.

حالا ببینیم کسانی که استاد برقراری رابطه ی خوب هستند، چه کاری انجام می‌دن. میشه گفت که اونا به جای اینکه انگشت اتهامشون رو به طرف همسرشون بگیرن، اونو به سمت خودشون نشونه می‌گیرن و اول از همه به همسرشون می‌گن این موردی که پیش اومده اتفاق مهمی نیست ما فقط داریم درباره ی مشکلاتمون صحبت می‌کنیم. من عاشق تو هستم.
من همه چیز تو رو دوست دارم. من دوست ندارم تو رو تغییر بدم. تو همینطور که هستی بهتری. اما مسائلی وجود دارن که من فک می‌کنم بهتره تغییر کنن که البته مسائل خیلی بزرگی هم نیستن. بزار واست توضیح بدم که من چه چیزی می‌خوام.

این دستورالعمل من برای موفقیت بیشتر شماست. ما به این نکته می‌گیم شروع ملایم. این نکته‌ی اول هست که می‌گه: اگر زنت رو دوست داری، نسبت بهش صبور باش. در این مورد داستان زیبایی از عشق یعقوب و راحله وجود داره:

یعقوب عاشق راحله بود. اون پیش پدر راحله رفت و خواستگاری کرد. پدر راحله به اون گفت اگر می‌خوای با این ازدواج موافقت کنم باید 7 سال برای من کار کنی. یعقوب قبول کرد اما بعد از 7 سال، پدر دختر بزرگش رو به ازدواج یعقوب در آورد.

یعقوب گفت: من راحله رو میخواستم نه این دختر رو! پدر گفت: من اشتباه کردم! اگر دخترم راحله رو میخوای باید 7 سال دیگر برای من کار کنی! و یعقوب 7 سال دیگه کار کرد. اما این 7 سال برای اون بخاطر عشق بی حد و مرزش به سرعت برق و باد گذشت.

اگر شما واقعا عاشق کسی باشید، با زمانی که نیاز هست به اون برسید اهمیتی نمی‌دید. پس نتیجه می‌گیریم که عشق، نیاز به صبر و تحمل داره.
دوم اینه که افراد عاشق، حتی اگر طرف همسرشون مورد انتقاد قرار بگیرن، به جای اینکه ناراحت شده یا جر و بحث راه بندازن مثلا می‌گن: این موردی که گفتی نکته‌ی خوبیه. امکان داره من بعضی جاها اشتباهاتی داشته باشم.

شاید خیلی وقتا به حرفت گوش نمی‌کنم. خوبه، حالا با من صحبت کن. بیشتر به من بگو. توضیح بیشتری بده من قانع می‌شم. به نظر می‌رسه که این اساتید برقراری ارتباط در برخورد هاشون روش خاصی داشته باشن. وقتی شما ناراحت باشید، بیشتر از اینکه صحبت کنید، گوش می‌دید.

این روش ماهرانه ای برای برقراری رابطه است که استادان برقراری رابطه با این کار طرف مقابل رو شرمنده می‌کنن و خودشون رو مسئول بعضی از موضوعات مطرح شده می‌بینن و در کل بیشتر ترجیح میدن به حرف‌های همسرشون گوش کنن. این کار تحول بزرگی رو در جریان یک رابطه به وجود میاره. من برای کشف این حقیقت به ظاهر کوچک، 7 سال وقت صرف کردم.
می‌خوام بگم که حس و انتظار مسئولیت داشتن عامل خیلی قدرتمندی هست. گاهی وقت‌ها مراجعین مرد به مطب من میان و می‌گن:

دکتر گاتمن فکر می‌کنید کی برای خانم‌ها دارویی اختراع بشه که بتونه محبت اونا رو زیاد‌تر کرده و عاشق ترشون کنه؟!

من در جوابشون میگم راستش این دارو همین الان هم وجود داره! اون ها میپرسن: واقعا؟ اسم این دارو چی هست؟ من جواب میدم که اسمش گوش کردنه! و این همون کاریه که استادان برقراری رابطه انجام می‌دن.

شما نمی‌تونید به همسرتون مثلا بگید که: عزیزم وقتی احساس خوبی نداری یا احساس تنهایی می‌کنی یا وقتی از دست من عصبانی یا ناراحتی باهام صحبت نکن! و فقط وقتی با من حرف بزن که خوشحال هستی.

 

 

مشخصات کتاب صوتی چرا برخی ازدواج ها موفق هستند برخی شکست می خورند

کتاب جان گاتمن

 

دیدگاهتان را بنویسید

کلی کتاب که پولی می فروشن رایگان!

مطمئن هستیم فرهیخته ای چون شما به موضوع زیر علاقه خواهد داشت

کتابخانه رایگان ذهن کوک
مشاهده کتابخانه رایگان
close-link
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
خانه
حساب کاربری من
0
سبد خرید
تمام محصولات
کیف پول من