کتاب 9 راز موفقیت +(خلاصه کتاب)

نه راز موفقیت

کتاب «۹ راز برای موفقیت فوق العاده» منبع ارزشمندی است از روش‌های دستیابی به موفقیت در اهداف، به دست گرفتن کنترل ذهن و زندگی و بهبود عملکرد کار. شما با عمل کردن به چند دستور ساده می‌توانید به موفقیت‌های بزرگی برسید که شاید تا پیش از این، آن‌ها را ناممکن می‌دانستید.

تمامی حرف این کتاب این است که چطور می‌توان با به کار بستن استراتژی‌هایی، تمرکز در کار را افزایش داد و از پراکندگی افکار گریخت و تصمیم‌گیری را آسان کرد.

لری آیوِرسان در کتاب «۹ راز برای موفقیت فوق‌العاده» به شما کمک می‌کند کارهایتان را مدیریت کنید، برنامه‌ریزی کنید و بهترین بهره را از زمان ببرید.

چکیده ای از کتاب 9 راز موفقیت

3 راهکار اصلی برای رسیدن به موفقیت کدام است؟

1. دانستن عادت‌هایی که موجب شکست می‌شوند یا بالعکس، موجب موفقیت می‌شوند؛
2. متوقف کردن گفت‌وگوی منفی درونی؛
3. ایجاد افکار مثبت نیرومند.

ما در دوران کودکی، آینه‌ای از نظرات و عقاید دیگران هستیم و خود را طوری می‌بینیم که دیگران ما را می‌بینند چرا که تنها راه شناخت ما از خودمان، چیزهایی است که آنها درباره ما می‌گویند.

گاهی این تصور از خود، منفی است چون انتقادات دیگران و تصحیح اشتباهاتمان از سوی آنها ما را به این نتیجه‌گیری سوق داده است که ما خوب نیستیم،
به قدر کافی باهوش نیستیم یا از پس کارهای سخت برنمی‌‌آییم. همه‌ی این‌ها چیزی را در ما شکل داده است که اکنون فکر می‌کنیم هستیم.
لری آیوِرسان در کتاب «۹ راز برای موفقیت فوق العاده» معتقد است این تصورات منفی موجب می‌شوند که ما نتوانیم از توانایی‌هایمان بهره ببریم. در مواقع خاصی این ضعف‌ها آشکار می‌شوند و بر عملکرد ما تاثیر منفی می‌گذارند

و اعتماد به نفسمان را از بین می‌برند. در ادامه ۵ راهکار کلیدی برای اتفاقاتی که ممکن است برای همه‌ ما پیش بیاید اشاره می‌شود.


مقاله مرتبط: کتاب جادوی انضباط شخصی (خلاصه کتاب)


 

۵ نکته کلیدی برای اتفاقات پیش رو

 1.  همیشه خود را از روز قبل برای اتفاقات یا برنامه‌های پیش رو آماده کنید. یک چک لیست تهیه کنید و در آن مواردی را که باید انجام دهید یادداشت کنید. در نوشتن این کارها، اولویت‌بندی داشته باشید.
 2. برای نکاتی که یادداشت کرده‌اید زمان‌بندی در نظر بگیرید و دقیقا زمان هرکدام را رعایت کنید. این کار موجب کاهش استرس در شما می‌شود.
 3.  دقیقا فکر کنید چه کاری را می‌خواهید انجام دهید؛ درجه اهمیت کارها را مشخص کنید و بر همین اساس به آن زمانی اختصاص دهید. این یعنی تعیین کنید که کدام کار را اول شروع کنید. این کار موجب آرامش شما می‌شود.
 4.  از یک سیستم منظم دسته‌بندی استفاده کنید؛ مثلا کارها را بر اساس حروف الفبا در کامپیوترتان ذخیره کنید و دائما به آن مراجعه کنید. با این روش، یافتن هر مورد آسان خواهد شد.
 5.  زمان مناسب تفکر را انتخاب کنید. ببینید در چه زمانی از روز بهتر فکر می‌کنید و خلاقیت بیشتری دارید؛ صبح، ظهر یا شب؟ کارهای خلاقانه را در آن زمان انجام دهید و کارهای روزمره‌ای که نیاز به تمرکز ندارند در زمان دیگری انجام دهید.

با اهمیت اولویت‌بندی در کارها آشنا شوید

در مواقعی که می‌دانیم دقیقا چه کارهایی را باید انجام دهیم، بحث اولویت این کارها برای ما اهمیت پیدا می‌کند. برای این کار باید توجه کنید که ارزش‌گذاری شما همراستا با اهدافتان باشد و تضادی در کار نباشد. این به چه معنی است؟

اگر بالاترین ارزش در زندگی شما «خانواده» است و بزرگ‌ترین هدف شما رسیدن به مرتبه بالا در «شغل»، اینجا تضاد بین ارزش و هدف وجود دارد چرا که رسیدن به هدفتان که همان ارتقای شغلی است مستلزم صرف وقت بسیار برای آن است که موجب دوری از خانواده می‌شود.
بنابراین همراستایی ارزش و هدف بسیار مهم است.
ایجاد یک لیست اولویت‌بندی بسیار کمک کننده خواهد بود؛ دو ستون در یک صفحه ایجاد کنید و در یک ستون، کارهای واجب و در دیگری، کارهای مهم را به ترتیب اهمیت بنویسید.
همیشه اول کارهای واجب را به نوبت انجام دهید و سپس به کارهای مهم بپردازید. به این فکر کنید که اگر قرار است یک ماه از دفتر کار خود بروید، قبل از رفتن چه کاری را انجام می‌دهید. این کار می‌شود سرلیست کارهای واجب.

در اینجا بهتر است اهدافمان را تقسیم‌بندی کنیم:

 1. به دست آوردن موارد مثبت
 2. دور شدن از موارد منفی

ویژگی‌های افراد فعال چیست؟

افراد فعال و موفق، محرک خودشان هستند و به خودشان انگیزه می‌دهند. آنها ابداع کننده‌اند و از شخصیتی قوی برخوردارند. افکار مثبتشان آنها را با اعتماد به نفس نشان می‌دهد و هدف‌های کاملا روشن و تعریف شده دارند. آنها رویا پرداز هستند و می‌توانند اهدافشان را در ذهن تجسم کنند. افراد فعال به حرف درونشان گوش می‌دهند و ایده‌هایشان را با اطرافیان در میان می‌گذارند و از این طریق با دیگران ارتباط موثر برقرار می‌کنند.
«کسی که بیشتر از دیگران می‌داند، داناست و کسی که خودش را می‌شناسد، باهوش است.» به یاد داشته باشید که این افراد باهوش هستند که دیگران را کنترل می‌کنند.


مقاله مرتبط:کتاب ۱۳ روش برنامه ریزی افراد موفق (خلاصه کتاب)


۷ عامل هدر رفتن زمان که نمی دانید

1. صحبت کردن با تلفن

استفاده کردن از تلفن برای ایجاد ارتباط، اجتناب ناپذیر است ولی واقعا چقدر از وقت خود را پای تلفن صرف می‌کنیم و چقدر از این زمان واقعا ضروری است؟ بهتر است صحبت‌های بی‌فایده و طولانی تلفنی را کنار بگذارید و برای خود «محدودیت تماس» تعیین کنید.

برای این کار می‌توانید از پیغامگیر صوتی استفاده کنید و در روز، یک یا دوبار آن را چک کنید و به تماس‌های ضروری پاسخ دهید و تماس‌های معمولی را به وقت دیگری موکول کنید. باید گفت بزرگ‌ترین عامل هدر رفتن زمان، تلفن است!

2. راه دادن افراد به دفتر کار

حتما در اداره یا محل کار شما کسانی هستند که به اتاق کار شما می‌آیند و خوش‌وبشی می‌کنند در حالی که شما مشغول به کار هستید و روی کارتان تمرکز کرده‌اید. این کارهای متفرقه تمرکز شما را به هم می‌ریزد، بنابراین صحبت کردن با همکاران و اطرافیان را محترمانه و با قاطعیت به وقت فراغت خود موکول کنید
و از هدر رفتن زمان مفید کار جلوگیری کنید.

3. جلسات

باید اذعان کرد که بیشتر جلسات کاری نوعی هدر دادن زمان است چون معمولا تمرکزی روی موضوع وجود ندارد و بیشتر مانند دورهمی دوستانه‌ای برای صرف قهوه است! حضور بسیاری افراد در جلسات، غیرضروری است و همین افراد هم هستند که وقت تلف می‌کنند.

جلسات ضروری را با نوشتن دستور جلسه به جلو ببرید و مدیریت کنید؛ برای هر موضوع، زمان‌بندی مشخص داشته باشید و از آن تخطی نکنید. در طول جلسات، یادداشت‌برداری کنید و بعد از جلسه حتما آن را مرور کنید.

4. درگیر شدن با بحران‌های غیرمنتظره

سعی کنید برای جلوگیری از هدر رفتن زمان، بحران‌ها را پیش‌بینی کنید و برای آن برنامه داشته باشید. حل برخی بحران‌ها نیاز به حضور فیزیکی شما ندارد و می‌توانید کسی دیگر را جایگزین خود کنید اما در مواقع ضروری، کارهای واجب را در لیست اولویت‌های خود کنسل کنید

و مورد بحرانی را وارد لیست کنید و به آن بپردازید. این موارد بحرانی، وقت زیادی از شما خواهد گرفت و مدیریت آن از قبل، این زمان را کاهش خواهد داد.

5. روابط اجتماعی با افراد

بیشتر افراد کمتر از توان و قابلیتشان کار می‌کنند و وقت زیادی را در محل کار خود به صحبت کردن و گپ زدم با یکدیگر صرف می‌کنند.

اگر به تور این افراد گرفتار شدید خیلی صریح ولی دوستانه بگویید «باید به سر کارم برگردم» و خود را خلاص کنید! تصور کنید رئیستان در آنجا حضور دارد؛ آیا گپ زدن را ترجیح می‌دادید یا به اتاق کارتان بازمی‌گشتید؟

6. ایمیل و پیامک

قرار نیست تمامی ایمیل‌هایمان را هر لحظه چک کنیم و جواب دهیم! این کار زمان بسیاری را هدر می‌دهد و تمرکز را هم برهم می‌زند. وقتی روی کارتان متمرکز شده‌اید و با یک ایمیل این تمرکز را قطع می‌کنید،
برای بازگشت به حال تمرکز قبل و ادامه‌ی کار باید مدتی زمان صرف کنید. این زمان هدر رفته را با زمان‌بندی مناسب می‌توان مفید کرد.

یکی دو بار در روز چک کردن و پاسخ دادن به ایمیل‌ها کافی است. در مورد پیامک هم همین‌طور؛ هیچ کس کار حیاتی و ضروری خود را با پیامک اطلاع نمی‌دهد!

7. تصمیم گرفتن یا تصمیم ضعیف گرفتن

پروسه‌ تصمیم گیری درباره موضوعات گاهی زمان زیادی از ما می‌گیرد، با هدفمند کردن تصمیماتی که باید بگیرید، در زمان صرفه‌جویی کنید. ۸۰ درصد تصمیمات باید در زمان ایجاد مسئله گرفته شوند، نه قبل از آن. نیمی از این ۸۰ درصد می‌توانند بعدا گرفته شوند و از نیمی دیگر می‌توان رد شد.

سه نوع تصمیم‌گیری داریم:

تصمیماتی که هم شما می‌توانید بگیرید و هم دیگران؛ تصمیماتی که حتما شما باید بگیرید ولی پرخطر هستند یا اطلاعات کافی را در آن لحظه ندارید پس باید صبر کنید و در آخر تصمیماتی که نمی‌توانید آن را به تعویق بیندازید چون ممکن است موقعیتی را به خطر بیندازد.
بنابر این سه مورد شما باید محدوده زمانی تعیین کنید و در زمانی که نمی‌توانید تصمیم بگیرید، اصلا تصمیم نگیرید و طبق محدوده زمانی که دارید آن را به تعویق بیندازید تا بتوانید راجع به آن اطلاعات لازم را کسب کنید. اگر باید تصمیمی را خیلی سریع بگیرید درنگ نکنید، کار را یکسره کنید.

این ۷ عامل، عواملی بودند در جهت کنترل زمان برای رسیدن به اهداف و به درست آوردن موارد مثبت. برای دور شدن ازموارد منفی در ادامه به ۴ عامل اشاره می‌شود.

امروز را فردا کردن را فراموش کنید

بزرگ‌ترین مشکل برخی از ما برای انجام کارها این است که اصطلاحا امروز را فردا می‌کنیم و کار امروز را به فردا موکول می‌کنیم. چرا این کار را می‌کنیم؟ در ادامه خواهید دید به باور لری آیوِرسان در کتاب «۹ راز برای موفقیت فوق العاده» چه عواملی در به تعویق انداختن کارها نقش دارند.

 1. . وقتی اطلاعات ناقص یا مهارت ناکافی داریم معمولا تمایلی به انجام کار نداریم و دوست داریم هرچه دیرتر به سراغ کار برویم.
 2.  وقتی ترس واقعی یا خیالی از نتایج منفی داشته باشیم ناخودآگاه پیشرفت کارمان کند می‌شود و سعی می‌کنیم از کار فاصله بگیریم.
 3.  غیرممکن دانستن انجام کار ممکن است باعث طفره رفتن ما از کار شود چرا که همیشه با خود می‌گوییم من نمی‌توانم این کار را انجام دهم، غیرممکن است کار را تمام کنم.

بعضی وقتی هدف ناواضح و اولویت‌بندی نشده باشد سردرگم می‌شویم و نمی‌دانیم دقیقا باید از کجا شروع کنیم و معمولا شروع نمی‌کنیم یا آن را به تاخیر می‌اندازیم.


مقاله مرتبط:کتاب چرا برخی ازدواج ها موفق هستند برخی نه؟(خلاصه کتاب)


نکات کلیدی برای هدفمند کردن اهداف و میانبرهای رسیدن به موفقیت در کار

 •  در انجام پروژه باید دقت کنید که به خاطر کمبود زمان، چه کار یا کارهایی را شاید لازم نیست انجام دهید و می‌توانید فاکتور بگیرید. حتما لیست کارهایتان را روی کاغذ بیاورید؛ با این کار می‌توانید جزئیات کارهایی را که باید انجام دهید ببینید و مجسم کنید و مراحل آن را از نظر بگذرانید و این‌گونه به کارتان معنا دهید.
 • کار کوچکی انتخاب کنید و انجامش دهید؛ این کار به شما اعتماد به نفس لازم برای ادامه کار را می‌دهد.
 • کار بزرگ را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید و آنها را به نوبت انجام دهید. اتمام هر قسمت به شما انگیزه می‌دهد.
 • ناخوشایندترین کارها را اول انجام دهید و به قول معروف قال قضیه را بکنید!
 • زمان مشخص کنید و طبق آن پیش بروید.
 • به عواقب منفی انجام ندادن کار فکر کنید؛ گاهی لازم است خودتان را مجبور به انجام کار کنید.
 •  به اتفاقات خوب در نتیجه انجام دادن کار فکر کنید و نکات مثبت را یادآوری کنید.
 • به این فکر کنید که لازم نیست از همان ابتدا «بهترین» باشید؛ فقط شروع کنید و به تدریج بهتر شوید.
 •  وقتی می‌بینید انرژی بالایی دارید، سریع‌تر کار کنید و از این شرایط استفاده کنید.
 •  برای به دست آوردن «نتیجه» کار کنید؛ نه فقط برای مشغول بودن.

۵ قانون مورفی که به موفقیت شما کمک می‌کند

 1.  هرچیزی بیشتر از حد انتظار، زمان و هزینه می‌برد.
 2.  اگر همه چیز خوب به نظر می‌رسد، حتما چیزی را نادیده گرفته‌اید.
 3.  هر چیزی که «ممکن» است اشتباه کند، «حتما» اشتباه می‌کند.
 4.  چیزی که در بدترین شرایط ممکن است اشتباه کند، حتما در بدترین شرایط اشتباه می‌کند.
 5.  احتمال افتادن نان از سمت کره‌مال شده، با قیمت فرش رابطه مستقیم دارد!

با به کار بستن تمامی نکات کتاب «۹ راز برای موفقیت فوق العاده» می‌توانید کنترل زمان را در دست بگیرید و با اولویت‌بندی‌هایی که کرده‌اید به ترتیب به تمامی اهدافتان دست پیدا کنید

و طعم موفقیت را بچشید. شما «می‌توانید» تغییر ایجاد کنید و کسی باشید که آرزویش را داشته‌اید. با به کارگیری استراتژی‌های کارآمد، ارزش‌های خودتان را بشناسید و اعتماد به نفس مورد نیاز را به دست بیاورید.

 

 

مشخصات کتاب 9 راز موفقیت

نه راز موفقیت

 

دیدگاهتان را بنویسید

کلی کتاب که پولی می فروشن رایگان!

مطمئن هستیم فرهیخته ای چون شما به موضوع زیر علاقه خواهد داشت

کتابخانه رایگان ذهن کوک
مشاهده کتابخانه رایگان
close-link
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
خانه
حساب کاربری من
0
سبد خرید
تمام محصولات
کیف پول من