شکرگزاری در کتب و منابع کهن و ادیان

شکرگزاری در کتب و منابع کهن و ادیان

شکرگزاری در کتب و منابع کهن و ادیان

شکرگزاری: اجابت به نیکی خداوند

تمرین شکرگزاری، شناخت، اعتماد و پاسخگویی به خیر و صلاح خداوند و ماندگار بودن در کنار ماست. تماس و پاسخی وجود دارد که این وضعیت را نام می برد و تقویت می کند:شکرگزاری ما را به عنوان مردمی شکل می دهد که با اطمینان به خدا می نگریم به عنوان کسی که ما را دوست دارد، کسی که ما را از طریق پیامبرانمان نجات می دهد و در نهایت تمام خلقت را از گرفتاری ما با گناه و عواقب آن نجات خواهد داد. تمرین شکرگزاری بیش از تشکر ساده، به ما آموزش می‌دهد که با تمام وجود به سخاوت خدا در  پیامبرانمان  پاسخ دهیم.اولین پرسش و پاسخ کتاب تعالیم هایدلبرگ به ما می آموزد: «مسیح به روح القدس خود باعث می‌شود از این به بعد با تمام وجود بخواهیم و آماده باشم که برای او زندگی کنیم.» این بخش اساسی از کار روح القدس است که در کتب مسیحیت وجود دارد. تمرین شکرگزاری به ما آموزش می‌دهد که روح خودمان را بشناسیم و آن را جشن بگیریم تا بتوانیم با تمام قلب، روح، ذهن و قدرت خود به طور کامل‌تر و صادقانه‌تر خداوند را دوست داشته باشیم.در مورد شکرگزاری، مری جو لدی این دیدگاه را بیشتر گسترش می‌دهد: «با تشخیص وابستگی اصلی و رادیکال خود به خالق خود، آزادتر می‌شویم تا به روش‌های وابسته‌ای زندگی کنیم که در آن به آن چیزی که هستیم نزدیک تر به نظر برسیم» (ص. 62). به عبارت دیگر، شکرگزاری ما را به این شکل می‌دهد که آزادانه‌تر به یکدیگر عشق بدهیم و دریافت کنیم تا به افرادی تبدیل شویم که خدا ما را آفریده است. شکرگزاری از خدا در جامعه ای از قوم خدا که یکدیگر را دوست دارند کاملاً مشهود است.

اثرات شکرگزاری و چالش های آن

با این حال، اینجا جایی است که ما با یک چالش روبرو می شویم. شکرگزاری زمانی تحریف می شود که خودکفایی و استقلال را به عنوان ارزش های والایی در قلب خود بدانیم.

وقتی هدف ما این است که مستقل زندگی کنیم، شکرگزاری اغلب به عنوان چیزی مدیون افرادی است که به ما هدیه داده اند یا به نوعی به آنها وابسته بوده ایم. و این می تواند مانند یک بدهی به نظر برسد. گاهی اوقات ما حتی در مورد هدایای خداوند به  خودمان  چنین احساسی داریم.

یک روش کوتاه برای توصیف سه بخش اصلی تعالیم هایدلبرگ «گناه، لطف، سپاسگزاری» است. شنیده شده  که برخی از مردم آن را اینگونه توضیح می دهند: «از آنجا که ما گناهکار هستیم، نتوانستیم خود را نجات دهیم. با این حال، خدا تصمیم گرفت که ما را با بخشش خودش نجات دهد. بنابراین، ما به خداوند، مدیون سپاسگزاری هستیم که هرگز نمی توانیم به طور کامل آن را جبران کنیم.»

زبان بدهی و یا بازپرداخت  این حس زیربنایی را نشان می‌دهد که شکرگزاری یک الزام ضروری برای اثبات اینکه ما شایسته دریافت فیض خدا هستیم، است. شکرگزاری، از این نظرمی‌تواند به یکی دیگر از الزامات قانونی برای ماندن در بخشش های ‌های خوب خداوند تبدیل شود. از سوی دیگر، شکرگزاری به مثابه اعتماد سرشار از شکر به خدا ما را به آزادی می رساند که در پی خدمت به دیگران هستیم – نه به عنوان زحمت، بلکه به عنوان راهی شادی آور برای خدمت به مردم خواهیم بود.

اثرات شکرگزاری و چالش های آن

 

جلوه های سپاسگزاری

از بسیاری جهات، شکرگزاری اولین موج پاسخ ما به خوبی خداوند است، به طوری که سایر اعمال ایمانی از آن بیرون می‌آیند و از طریق شکرگزاری تقویت می‌شوند. به عنوان مثال، شکرگزاری زمینه را برای لذت فراهم می کند. وقتی درگیر این می‌شویم که عشق خدا به ما چقدر عمیق و بی‌پایان است، از روابطمان، کارمان و خلقت بسیار خوب خدا لذت می‌بریم، شکرگزاری را که از خدا داریم، حتی زمانی که شرایط کمتر از ایده‌آل است، به صورت تقویت شده اثراتی دارد.

علاوه بر این، شکرگزاری باعث سخاوت می شود. شکرگزاری به جای بدهی که باید پرداخت شود، به تقلید رفتار می انجامد. در تمرین شکرگزاری، ما تلاش نمی‌کنیم که آن را «پیش بپردازیم» یا به نحوی با خدا آن را جبران کنیم در عوض، ما در پی این هستیم که بیشتر شبیه پیامبران شویم، که از طریق او، خدا ثروت فیض خود را بر ما ارزانی داشته است (افس. 1-2 را ببینید) و ما را «فرزندان خدا» نامیده است (اول یوحنا 3:1).  این مورد  باعث می شود که دیگران را همانطور که خدا ما را دوست داشته است دوست داشته باشیم.

علاوه بر این، شکرگزاری از کنجکاوی و شگفتی استقبال می کند. حضرت یعقوب در این مورد می گوید «ای برادران و خواهران من، هر زمان که با آزمایشات گوناگون روبرو شدید، شادی خالص را در نظر بگیرید» (یعقوب 1: 2). این وضعیت ما را به دعا سوق می دهد: “خدایا، من تعجب می کنم که چگونه می خواهید این شرایط را پشت سر بگذارید، یا حتی تغییر بدهید”، و “خدایا، کنجکاو هستم که چگونه من (یا ما) را متحول می کنی تا زندگی کنیم. این مورد بیشتر شبیه حضرت عیسی می ماند.» با شکرگزاری، آزمایش ها فرصتی برای تعمیق اعتماد ما در رابطه با خدا می شود.

جلوه های سپاسگزاری

چگونه می توانیم گام های جدیدی در تمرین شکرگزاری برداریم؟

هزاران راه برای پرورش شکرگزاری در زندگی ما وجود دارد، و از ما دعوت می‌شود تا راه‌های مختلفی را آزمایش کنیم که شکرگزاری را در ما، خانه‌هایمان، کلیساها و جوامعمان پرورش می‌دهد. هدف پروژه اعمال ایمان این است که به شما کمک کند تصور کنید که عمل به ایمان ما، از جمله شکرگزاری، در زمینه شما و به خاطر چگونه می تواند باشد.

شکرگزاری موضوع داغ این روزها در محافلمسیحی و خارج از آن است. اما معانی شکرگزاری و شکرگزاری همانطور که در کتاب مقدس به کار می روند کمی ظریف تر و پیچیده تر از روشی است که فرهنگ آمریکایی آنها را درک می کند. به عنوان یک فرد، داشتن درک کامل از شکرگزاری و سپاسگزاری در کتاب مقدس و سایر کتب آسمانی  مهم است. و هنگامی که پایه ای استوار در حقیقت داشته باشید، می توانید در روشی عمیق تر و خداپسندانه تر از شکرگزاری اثرات خودتان را نشان دهید، همانطور که در کتب مقدس این موارد توصیف می شود.

همانطور که به دنبال رشد در این زمینه از زندگی خود هستید، متوجه خواهید شد که انتخاب قلبی شکرگزاری نه تنها باعث افتخار خداوندی است، بلکه شما را برکت می دهد. افراد سپاسگزار شادی بیشتری را در زندگی تجربه می کنند و از بودن در کنار هم لذت بیشتری می برند. اما سپاسگزار شدن کار آسانی نیست. شکرگزاری طبیعی نیست، باید آن را پرورش داد. در زیر آنچه را که کتاب مقدس می‌گوید، پیامدها را بررسی می‌کنیم و نکات عملی در مورد نحوه به کارگیری آنچه در کتاب مقدس و سایر کتب اهلهی است در زندگی عملی به شما ارائه می‌کنیم.

چگونه می توانیم گام های جدیدی در تمرین شکرگزاری برداریم؟

سپاسگزاری در کتب مقدس

درک تفاوت بین شکرگزاری و سپاسگزاری ، و همچنین پیامدهای آن برای افراد با ایمان بسیار مهم است. گفتن کلمات “متشکرم” شما را سپاسگزار نمی کند. حتی ممکن است به این معنی نباشد که شما سپاسگزار هستید! ممکن است به این معنی باشد که شما مودب هستید و این بستگی به لحت شما خواهد داشت ممکن است همیشه کسی از شما تشکر کند ، اما ممکن است اصلاً کلمات را احساس نکنید یا حتی معنایی برایتان نداشته باشد. طبق تعریف علم روز دنیا، شکرگزار بودن یک احساس متمرکز بر خود است. سپاسگزار بودن فقط به معنای احساس خوشحالی، آسودگی خاطر، یا به گفته مریام وبستر، “آگاه بودن از منافع دریافتی” است. برای درک بهتر اینکه کتاب های مقدس  چگونه سپاسگزاری و شکرگزاری را تعریف و متمایز می‌کنند، به چندین آیه نگاه می‌کنیم و از متن اصلی یونانی و همچنین زمینه‌ای که کلمات در آن استفاده می‌شوند، احساس عمیق‌تری می‌کنیم. ابتدا نگاهی به 3:16-17 بیندازید. آیه 16 از کلمه “شکرگزاری” استفاده می کند و آیه 17 از کلمه “شکر” (یا شکرگزاری) استفاده می کند. در آیه زیر که در کتاب مقدس آمده است می بینیم که:«بگذارید پیام مسیح در میان شما ساکن شود، زیرا با مزامیر، سرودها، و نواختن  روح، یکدیگر را با تمام حکمت تعلیم و نصیحت می‌کنید، و با شکرگزاری در دل خود برای خدا سرود می‌خوانید» (کولسیان 3:16، NIV).«و هر کاری که می‌کنید، چه در گفتار و چه در عمل، همه را به نام خداوند عیسی انجام دهید و به وسیله او خدای پدر را شکر کنید» (کولسیان 3: 17، NIV).

تعریف شکرگزاری در کتاب مقدس

کلمه “شکر” در آیه 17 در  زبانایونانی εὐχαριστοῦντες (eucharistountes) است که به معنای تحت اللفظی “فیض نیکو” ترجمه شده است و به معنای اعتراف به فیض خوب خدا یا شکرگزاری است.این کلمه توسط عیسی در هنگام  خرد کردن نان نیز استفاده می شود.او قبل از تغذیه 5000 نفر از آن استفاده میکرد. او به جمعیت گفت که روی زمین بنشینند. هنگامی که هفت نان را گرفت و شکر کرد، آنها را شکست و به شاگردان خود داد تا بین مردم تقسیم کنند، و آنها نیز چنین کردند.» (مرقس 8: 6، NIV). و در شام آخر نیز مسیح از آن استفاده کرد«هنگامی که غذا می‌خوردند، عیسی نان را گرفت و پس از شکرگزاری، آن را شکست و به شاگردان خود داد و گفت: «بگیرید و بخورید. این از آن  من است» (متی 26:26، NIV).بنابراین، در آیه 17، آنچه را که به عنوان «شکرگزاری» ترجمه شده است، می‌بینیم که به معنای تصدیق این است که خدا فراهم‌کننده چیزی خوب است. کتاب مقدس معنای کلمه تشکر را یک قدم فراتر از تعریف جهانی «آگاه بودن از سود دریافتی» می برد. تشکر کتاب مقدس به معنای تصدیق دادن است، نه فقط هدیه. به جای تمرکز بر خود، خدا محور است.شکرگزاری کتاب مقدس به معنای اعتراف به مهربانی بخشنده است. تمرکز را به کسی که می دهد معطوف می کند. شکرگزاری در کتاب مقدس به معنای شکرگزاری از خوبی ها، تلاش ها و اندیشه های مختلف است. کلمه “شکرگزاری” در آیه 16 در زبان  یونانی χάριτι (chariti) است که به معنای تحت اللفظی “توسعه لطف به سوی خداوند ” ترجمه شده است و به معنای بخشش، لطف، سپاسگزاری یا مهربانی است. بیشتر به «لطف» ترجمه می شود تا «شکرگزاری».توجه به این نکته مهم است که بین تعریف انگلیسی و یونانی تفاوت بیشتری وجود دارد. به گفته مریام وبستر، شکرگزاری به معنای شکرگزاری است و بر منافع شخصی و متمرکز است. با این حال، فرهنگ لغت آکسفورد آن را بیشتر شبیه یونانی، «کیفیت سپاسگزار بودن» تعریف می کند. آمادگی برای نشان دادن شکرگزاری و جبران مهربانی.»

تعریف شکرگزاری در کتاب مقدس

تصویر درس انجیل سپاسگزاری

آیات کتاب مقدس درباره شکرگزاری

این کلمه برای سپاسگزاری در اول قرنتیان 10:30 استفاده شده است. در واقع، این آیه هم از سپاس و هم تشکر استفاده می کند، اگرچه ممکن است  در برخی ترجمه ها این مورد را ندانید. اینجا در بخش NIV آمده است، “اگر من با شکرگزاری در وعده غذایی شرکت می کنم، چرا به خاطر چیزی که خدا را شکر می کنم محکوم می شوم؟”و در اینجا ترجمه عهد جدید وی موث  آمده است: “اگر تا آنجا که به من مربوط می شود، با قلبی سپاسگزار خودم را ارائه دهم، چرا باید در مورد چیزی که برای آن سپاسگزاری می کنم عیب و ایراد بگیرم؟”اولین کلمه ای که در این آیات به آن توجه می شود، chariti یا در زبان  یونانی برای سپاسگزاری است، و دومین کلمه یونانی، eucharisto است. به این ترتیب ترجمه ویموث در تفکیک این کلمات دقت بیشتری دارد. پس راه دیگری برای بیان آنچه آیه می‌گوید این است: «اگر در یک  خوردن  شرکت کنم و فضل و لطف و سپاسگزاری و احسان کنم، چرا به من تهمت می‌زنند که به لطف خدا به آن اقرار می‌کنم؟» پس می‌بینیم که در این آیه، صدقه درباره حسن نیت و سپاسگزاری نسبت به دیگری، در این مورد، خداوند است. اما eucharisto به معنای تصدیق خوبی است.

بیایید به آیات دیگری که از این کلمه استفاده می کند، مثل چریتی نگاه کنیم

«گفتار شما باید  همیشه سرشار از فیض و برکت  باشد تا بدانید که چگونه به همه پاسخ دهید» (کولسیان 4: 6، NIV).

«محور انواع آموزه های عجیب و غریب نشوید. این خوب است که قلب ما با فیض تقویت شود، نه با خوردن غذاهای تشریفاتی، که برای کسانی که این کار را انجام می دهند هیچ سودی ندارد.» (عبرانیان 13:9، NIV).

“و عیسی در حکمت و قامت و در نزد خدا و انسان رشد کرد” (لوقا 2:52، NIV).

بنابراین می بینیم که تفاوت در کلمه سپاسگزاری در کتاب مقدس بیشتر در مورد نحوه انجام یا رویکرد شما به چیزی است. چاشنی اعمال شما، رزقی است که دریافتش می کنید. و کیفیتی است که شما را به نحوی مثبت برجسته می کند. من معتقدم شکرگزاری در اینجا نتیجه تجربه خوبی از خداوند و در پاسخ به آن برکت دادن به دیگران است.

اگر مورد لطف و عطر و طعم خداوند قرار گرفته‌اید، آن را در نحوه صحبت و رفتار شما نسبت به خدا و دیگران نشان می‌دهد، این مورد جوهر خوب (شکرگزاری، لطف) را با خود می‌آورد. نشان دادن شکرگزاری کتاب مقدس، دادن نیکی و فیض به دیگران است درست همان طور  که بخشنده ابتدا از خدا مواردی را دریافت کرده است. یعنی از طریق حرکات مهربانی و نیکی، لذت دریافت را به دیگران و خداوند تعمیم دهیم.

نمونه ای از سپاسگزاری در کتاب مقدس

نمونه بزرگی از سپاسگزاری در کتاب مقدس در داستان زنی است که پاهای عیسی را شست. عیسی آن را برای میزبان شام خود، شمعون در لوقا 7:44-47 توضیح داد.

چرا شکرگزاری برای خدا مهم است

خدا فقط چیزهای خوب را به ما نمی دهد تا بتوانیم از آنها لذت ببریم.  در برخی بخش ها آمده است و  به ما می گوید که ما نیز مانند این زنی هستیم که پاهای عیسی را شست و از او خواسته شده است که مانند او پاسخ دهیم.

امّا خدای که غنای رحمت است، به خاطر محبت فراوانی که نسبت به ما دارد، ما را با مسیح زنده کرد، حتی زمانی که در گناهان خودمان غوطه ور بودیم.به واسطه فیض خداوند نجات یافتید. و خدا ما را با مسیح برانگیخت و با او در قلمروهای آسمانی در مسیح عیسی نشاند تا در اعصار آینده ثروت بی‌نظیر فیض خود را که در محبت خود به ما در مسیح عیسی نشان داده است نشان دهد. زیرا به فیض و به واسطه ایمان نجات یافته اید – و این از شما نیست، هدیه خداست – نه با اعمال، تا هیچ کس نتواند فخر کند. زیرا ما کار دست خدا هستیم که در مسیح عیسی آفریده شده ایم تا کارهای نیک را انجام دهیم که خدا از قبل برای ما آماده کرده است. – افسسیان 2:4-10، NIV

کلمه فضل در این آیات 3 بار به کار رفته است. در یونانی، همین کلمه، چریتی است که به شکرگزاری نیز ترجمه شده است. و در اینجا در این آیات بیش از پیش روشن می شود که به شما عطای رستگاری از طریق ایمان به وسیلۀ نیکویی خدا نسبت به شما داده شده است. و این هدیه به شما داده شده است، نه اینکه بتوانید از طریق آن دروغ بگویید یا  فقط نظاره گر باشید. نه، در آیه دهم می‌گوید که شما از طریق این مورد  در نیکی و تفریح ​​در مسیح آورده خودتان را نشان می دهید، تا بتوانید طرح خود را برای انجام نیکی در عوض کاری که برای شما انجام می دهند انجام دهید. احسان به خدا و دیگران، و زنده دلی مهم است. یعنی جوهر خیر خدا را دریافت کنید و شکرگزاری کنید و اجازه دهید که خیر او از شما بیرون بیاید تا به دیگران برکت دهید همانطور که شما مورد برکت قرار گرفته اید.

چرا شکرگزاری برای خدا مهم است

چند بار شکرگزاری در کتاب مقدس ذکر شده است

گاهی اوقات ما دوست داریم تعداد دفعاتی که یک کلمه در کتاب مقدس ظاهر می شود بدانیم تا اهمیت آن را بسنجیم. همچنین مهم است که نحوه استفاده از آن را نیز در نظر بگیریم.

در مورد کلمه “شکرگزاری” (chariti و تغییرات آن در یونانی). 157 بار نمایش داده می شود. در زبان انگلیسی، توضیح آن دشوار است. گاهی اوقات شکرگزاری به عنوان سپاسگزاری ترجمه می شود. اغلب اوقات “chariti” به عنوان لطف یا لطف ترجمه می شود. در NIV، “شکرگزاری” فقط دو بار ظاهر می شود.

اما کلمه “چریتی” و انواع آن در جاهای بسیار مهمی خود را نشان می دهد. این یکی از اولین کلماتی است که برای توصیف عیسی استفاده شد. این در توضیح نجات در افسسیان 2: 8 استفاده می شود. «زیرا به وسیله [شخصیت] از طریق ایمان نجات یافتید…» این ویژگی برای ستایش خدا و توصیف قدرت عیسی است. وقتی خدا را شکر می کنید این کلمه قابل توجه است

در مورد زبان عبری، ما آنقدر با آن آشنا نیستسم و نمی توانیم در مورد تمایز شکرگزاری و سپاسگزاری در عبری صحبت کنم.

چند بار شکرگزاری در کتاب مقدس ذکر شده است

چند بار شکرگزاری در کتاب مقدس ذکر شده است؟

شکرگزاری (Eucharisto و تغییرات آن) در عهد جدید یونانی 38 بار ظاهر می شود.

باید توجه داشته باشید که به عنوان یک دستورالعمل از کتاب مقدس نشان داده می شود.

«در هر چیزی شکر کنید، زیرا اراده خدا در مسیح عیسی نسبت به شما این است» (اول تسالونیکیان 5:18).

«صلح مسیح در دلهای شما حاکم باشد، زیرا به عنوان اعضای یک بدن به صلح فراخوانده شده اید. و شکرگزار باشید.» (کولسیان 3:15، NIV).

“برای هیچ چیز نگران نباشید، بلکه در هر موقعیتی، با دعا و درخواست و با شکرگزاری، درخواستهای خود را به خدا ارائه دهید” (فیلیپیان 4: 6، NIV).

«بنابراین، چون ملکوتی را می‌پذیریم که متزلزل‌ناپذیر است، شکرگزار باشیم و خدا را به نحو مقبولی با احترام و هیبت بپرستیم» (عبرانیان 12:28، نسخه بین‌المللی جدید).

شکرگزاری بخشی از معجزات عیسی بود. در آخرین شام تشکر کرد. شکرگزاری عبادت است.  این امر بسیار اهمیت دارد و باید آن را در نظر داشته باشید. به طور کلی در دین اسلام و یهودیت و مسیحیت و زرتشتی و تمامی دین ها توجه به شکرگزاری بسیار تکرار شده است که باید شما نیز آن را در نظر داشته باشید. همچنین باید بدانید که در خصوص شکرگزاری موارد زیادی نیز می باشد که باید شکرگزار باشید تا به نتیجه ای که می خواهید برسید چون مهم است و از اهمیت بالایی برخوردار است.

چند بار شکرگزاری در کتاب مقدس ذکر شده است؟

نتیجه گیری

در این مقاله ما شکرگزاری در کتب و منابع کهن ادیان و ادیان را بررسی کردیم و جزییاتشان را نیز مورد بررسی قرار دادیم مهمترین مورد در این خصوص این است که شکرگزاری از گذشته تا به الات تاثیر بسیاری بر زندگی ما داشته است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
خانه
حساب کاربری من
0
سبد خرید
تمام محصولات
کیف پول من