شکرگزاری و موفقیت و بررسی آن

شکرگزاری و موفقیت

شکرگزاری و موفقیت

برای شروع، می‌خواهم با این ایده صحبت کنم که شکرگزاری یک انتخاب است، نه یک نتیجه. من همیشه می‌شنوم که وقتی به اوج رسیده‌ای شکرگزار بودن خیلی آسان است. وقتی شغل، ماموریت، روابط و امور مالی شما به خوبی پیش می رود، شکرگزاری آسان است. بله، این درست است، اما بر خلاف باور عمومی، شکرگزاری در زمان مبارزه یا در مرحله ساختن زندگی که در آن تلاش می‌کنید در همه بخش‌ها پیشرفت کنید، آسان است. در واقع شکرگزاری عامل کلیدی در دستیابی به موفقیت و خوشبختی نهایی است. در این مقاله می خواهیم شکرگزاری و موفقیت را بررسی کنیم پس تا انتها همراه ما باشید.

اپرا وینفری نمونه بارز تمرین شکرگزاری است، زیرا نه تنها به خاطر شروع فروتنانه‌اش، بلکه به خاطر فداکاری و ثباتش در یادداشت‌های شکرگزاری‌اش شناخته می‌شود. او مقدار زیادی محتوا در مورد شکرگزاری و تأثیر آن بر زندگی شخصی خودش تولید کرده است و حتی می‌گوید مجله‌هایی دارد که هر روز به مدت بیش از یک دهه است.

“وقتی یاد گرفتم بدون توجه به آنچه در زندگی ام رخ می دهد شکرگزار باشم، فرصت ها، روابط، حتی پول در مسیر من جریان یافت.” – اپرا وینفری

شکرگزاری باعث ایجاد شادی می شود

دیوید استایندل راست، در گفتگوی تد خود درباره شادی، سؤالی را مطرح می‌کند: «آیا شادی باعث شکرگزاری انسان می‌شود یا شکرگزار بودن باعث شادی می‌شود؟» او سخنرانی خود را با توضیح اینکه شکرگزاری تنها خالق شادی است، به پایان می‌رساند. همه ما افرادی را می شناسیم که با ناملایمات و چالش های ویرانگر مواجه شده اند اما توانسته اند با شکرگزاری و خوشحالی استقامت کنند. آنها نمونه کامل ایجاد شادی از طریق تمرین شکرگزاری هستند.

اهمیت تمرکز

تونی رابینز در مورد اهمیت تمرکز زیاد صحبت می کند. همانطور که او می‌گوید تمرکز به کجا می‌رود، انرژی جریان می‌یابد به این معنی که مغز هر چیزی را که شما بارها و بارها روی آن تمرکز کنید، می‌بیند و احساس می‌کند. خواه تمرکز شما مثبت باشد یا منفی، افکار و احساسات بر اساس تمرکز اولیه شما آشکار می شوند. بهتر است مطمئن شوید که روی چیزهای درست تمرکز کرده اید!

“وقتی شکرگزار هستید، ترس ناپدید می شود و فراوانی ظاهر می شود.” – تونی رابینز

همه ما روزهای سختی در زندگی داریم.

همه روزهای ما پر از فراز و نشیب های خرد و کلان است و زندگی دائماً توانایی ها، قدرت و مهمتر از همه استقامت ما را آزمایش می کند. نگرش، تمرکز و میزان سپاسگزاری ما با سطح شادی ما هماهنگی مستقیم دارد. شما نمی توانید بدون شکرگزاری خوشحال باشید. چه برای یک غذای خوب سپاسگزار باشید، چه یک غریبه خندان، یا یک ماشین کاملاً جدید، همه شادی ها ناشی از سپاسگزاری واقعی برای همه فرصت ها، افراد، تجربیات و چالش هاست.

«در نعمتهای کنونی خود فکر کن، که هر انسانی از آن فراوان است. نه در مورد بدبختی های گذشته شما، آه که همه انسان ها برخی دارند. – چارلز دیکنز

اهمیت تمرکز

چگونه اقدام کنیم و سپاسگزاری را انتخاب کنیم

اگر برای یافتن چیزهای مثبت در زندگی خود و چیزی برای سپاسگزاری تلاش می کنید، سعی کنید با گوش دادن به یک پادکست یا شاید ویدیویی از شخص دیگری که در حال شکرگزاری کردن است، بداهه سازی کنید و ذهن خود را تحریک کنید. یک مثال عالی در این مورد ویل اسمیت است. او به عنوان کسی که نه تنها سپاسگزار است، بلکه فردی بسیار مثبت نیز شناخته می شود و همیشه با یک چالش با لبخند روبرو می شود. همه ما می توانستیم یکی دو چیز از او یاد بگیریم!

برای انتخاب شکرگزاری، باید به طور قابل ملاحظه ای در تمرین این مهارت تلاش کنیم. چه این که آن را در یک دفترچه یادداشت یا روی دفترچه یادداشت تلفن خود بنویسید یا حتی فقط پنج دقیقه وقت بگذارید تا در ذهن خود فکر کنید که در آن روز از چه چیزی سپاسگزار بودید. شکرگزاری با عمل آغاز می شود. شکرگزاری به تلاش آگاهانه نیاز دارد، اما درست مانند هر مهارتی که به دست می آورید، نه تنها با گذشت زمان قوی تر می شود، بلکه بدون دردسر نیز می شود زیرا به یک عادت تبدیل می شود.

وقتی شروع به تغییر عدسی می‌کنید که برای مشاهده جهان استفاده می‌کنید و از محل شکرگزاری می‌آیید، شروع به دیدن چیزها می‌کنید. آن را امتحان کنید! بیایید با اظهار نظر در مورد پنج موردی که امروز بابت آنها سپاسگزار هستید شروع کنیم!

کلمه شکرگزاری دو معنی دارد: شکرگزار بودن و افزایش ارزش در طول زمان. اکنون، معلوم می شود، هر چه بیشتر از زندگی شکرگزاری کنید، شادی و بهره وری شما در طول زمان بیشتر شکرگزاری می شود.

تحقیقات علمی روانشناسان برجسته نشان می دهد که افراد سپاسگزار به احتمال زیاد شاد و موفق هستند.

چگونه اقدام کنیم و سپاسگزاری را انتخاب کنیم

اثر سپاسگزاری

یک مطالعه بسیار مورد استناد توسط UCLA و دانشگاه میامی نشان داد افرادی که هر هفته آنچه را که به خاطر آن سپاسگزار هستند را یادداشت می‌کنند نسبت به کسانی که این کار را نکرده‌اند، شادتر و خوش‌بین‌تر از هفته آینده هستند. آنها همچنین کمتر به پزشک مراجعه می‌کردند و روزهای کمتری کار را از دست می‌دادند.

یک مطالعه جداگانه منتشر شده در مجله روانشناسی این نتایج را تایید می کند. محققان نتیجه می‌گیرند که داشتن یک دفتر روزانه از لحظات یا رویدادهای چیزهایی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید، با افزایش شادی مرتبط است.

و شادی نقش مهمی در شغل ما دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مثبت‌اندیش در وظایف محوله بهتر عمل می‌کنند و احتمال بیشتری دارد که ارزیابی‌های مطلوبی از سوی سرپرستان دریافت کنند.

اپرا وینفری، میلیاردر و غول رسانه‌ای، مدت‌هاست که طرفدار نگه‌داشتن مجله‌ای برای پیگیری شکرگزاری بوده است.

وینفری در وب سایت خود می نویسد: “شما وقتی از همه چیزهایی که دارید آگاه باشید و روی نداشته های خود تمرکز نکنید،  خوبی های  بیشتری برای خود ایجاد می کنید.”

دیموند جان قاضی و مولتی میلیونر «شرک تانک» تاجر موفق دیگری است که علناً اهمیت شکرگزاری را مورد بحث قرار می دهد.

شکرگزاری نه تنها به بهبود سلامت عمومی کمک می کند، بلکه به طور خاص عزت نفس را بهبود می بخشد. یک مطالعه در سال 2014 که در مجله روانشناسی ورزشی کاربردی منتشر شد، نشان داد که ورزشکارانی که بیشتر سپاسگزار بودند، عزت نفس بالاتری داشتند، که با عملکرد شغلی بالاتر نیز مرتبط است.

در واقع، برای سرمایه‌گذار و کارآفرین «Shark Tank» رابرت هرجاوک، شکرگزاری از جایی که در زندگی هستید، کلید موفقیت شغلی است.

هرجاوک می نویسد، یکی از راه هایی که می دانید در مسیر شغلی درستی قرار گرفته اید، این است که «احساس خوبی در مورد خود، در مورد زندگی خود، در مورد همه چیزهایی که به دست آورده اید و همه چیزهایی که قصد دارید به دست آورید، دارید.»

اثر سپاسگزاری

شکرگزاری: کلید سلامتی، خوشبختی و موفقیت

بسیاری از ما دلایل زیادی برای شکرگزاری داریم – خانواده، دوستان، سقفی بالای سرمان و غذا روی میز. و تمرکز عمدی بر احساس شکرگزاری سودمند است. تحقیقات علمی نشان می دهد افرادی که زمان بیشتری را در حالت سپاسگزاری می گذرانند، شادتر هستند و افراد شادتر احتمال بیشتری برای رسیدن به اهداف شخصی و حرفه ای خود دارند.

مقاله‌ای که اخیراً از دانشکده پزشکی هاروارد منتشر شده است، تحقیقات علمی را بررسی می‌کند که ثابت می‌کند شکرگزاری به طور قوی و پیوسته با شادی بیشتر یک فرد مرتبط است. افرادی که عمداً شکرگزاری خود را تأیید و ابراز می کنند، احساسات مثبت بیشتری را احساس می کنند، بهتر می توانند از تجربیات خوب لذت ببرند، سلامت خود را بهبود بخشند، با ناملایمات با موفقیت بیشتری کنار بیایند و روابط قوی تری ایجاد کنند. همه این مزایا شانس شما را برای موفقیت افزایش می دهد، زیرا تلاش می کنید در کاری که انجام می دهید بهتر شوید.

تمرین شکرگزاری نه تنها شما را شادتر و موفق تر می کند، بلکه در واقع می تواند سلامت شما را بهبود بخشد. انجمن قلب آمریکا به خوانندگان خود توصیه می کند که تمرین شکرگزاری می تواند فشار خون را بهبود بخشد و عملکرد ایمنی را تقویت کند. AMA همچنین خاطرنشان می کند که افرادی که بر شکرگزاری تمرکز می کنند، عادت های مثبت دیگری مانند رژیم غذایی سالم و ورزش دارند و کمتر سیگار می کشند یا الکل مصرف می کنند.

کسانی که در تمرین شکرگزاری شکست می خورند، تمام این مزایای مرتبط را از دست می دهند. کسانی که شکرگزار نیستند، ذهنیت منفی خود را حفظ می کنند، که می تواند رشد آنها را مختل کند.

راه‌های ساده‌ای برای ارتقای شخصیت قدردان وجود دارد تا به موفقیت‌های آینده شما کمک کند. ایجاد تغییرات مثبت در خود را به تمرین دائمی تبدیل کنید.

یک لیست شکرگزاری ایجاد کنید

یکی از راه‌های تمرین شکرگزاری این است که عادت کنید فهرستی از چیزهایی تهیه کنید که به خاطر آنها سپاسگزار هستید. ویل آرنت، بازیگر، هر روز را با نوشتن ده چیزی که به خاطر آنها سپاسگزار است، شروع می کند. آرنت چیزهای زیادی برای شکرگزاری دارد، از جمله نقش ستاره‌آفرینش در نقش گاب بلوث در کمدی Arrested Development و صداپیشگی او در نقش بتمن در فیلم‌های لگو. اما او هر لیست شکرگزاری را به همان روشی که بسیاری از ما می توانیم شروع می کند: با تشکر از فرزندانش.

لیست های سپاسگزاری زمانی که ایجاد می شوند قدرتمند هستند و همچنین می توانند سال ها بعد برای شما مفید باشند. اپرا وینفری سال هاست که لیست های سپاسگزاری درست می کند. اگر موفق شدید آن را به یک عادت روزانه تبدیل کنید، می توانید مانند اپرا در مواقع دلسردی به لیست های قدیمی خود برگردید و ببینید که چقدر باید برای آن شکرگزار باشید.

شکرگزاری: کلید سلامتی، خوشبختی و موفقیت

 

شکست های خود را به خاطر بسپارید

چارلز کترینگ می‌گوید: نود و نه درصد موفقیت‌ها بر اساس شکست شکل می‌گیرد. فیترینگ یک مهندس آمریکایی در نیمه اول قرن بیستم بود. او در میان چیزهای دیگر، استارت برقی را اختراع کرد که انقلابی در صنعت خودروسازی نوپا ایجاد کرد. به عنوان یک مهندس موفق، کترینگ می دانست که قبل از هر موفقیت تعدادی شکست وجود دارد.

در حالی که در طبیعت ما ترس از شکست است، می توانیم از همان شکست ها به عنوان ابزاری برای سپاسگزاری بیشتر در زندگی استفاده کنیم. وقتی سختی‌ها، چالش‌هایی که با آن روبرو بودیم یا لحظاتی که شکست خوردیم را به یاد می‌آوریم، به این فکر می‌کنیم که چقدر پیشرفت کرده‌ایم و تمام کمک‌هایی که در این راه دریافت کرده‌ایم.

با فکر کردن به اینکه چگونه شکست خوردید، فروتنی خود را افزایش می دهید و به دلایل اصلی که به دنبال موفقیت بوده اید بازگردید. مهم این است که از اشتباهات گذشته درس بگیریم و البته از آنها پیش برویم.

شکست های خود را به خاطر بسپارید

استحقاق شخصی را فراموش کنید

در حالی که خوب است که به مهارت ها و توانایی های خود اعتماد کافی داشته باشید، داشتن بیش از حد آن نتیجه معکوس دارد. اگر دیگر خوبی در دیگران نمی بینید، مدتی مکث کنید و به این فکر کنید که دیگران چقدر در موفقیت شما نقش دارند.

حقیقت این است که اگر می خواهید موفق باشید، به کمک اطرافیان خود نیاز دارید. سخنان تشویق کننده، اقدامات حمایتی و شکرگزاری آنها برای پیشرفت شما ضروری است. به جای نسبت دادن نقاط عطف به کارهای خود، به این فکر کنید که چگونه می توانید مزایای همکاری در محل کار خود را تصدیق کنید.

سارا بلیکلی برند مد Spanx را تأسیس کرد که نام آن مترادف با لباس های شکل شده است. در اکتبر 2021، شرکت سهام خصوصی Blackstone Spanx را خریداری کرد. بلیکلی با توجه به اینکه چگونه تک تک کارمندان در این روز بزرگ کمک کردند، به هر کارمند 10000 دلار و دو بلیط هواپیما درجه یک در هر نقطه از جهان اهدا کرد. بلیکلی در صحبت با کارمندانش گفت: “این لحظه بسیار بزرگی برای تک تک شماست.” اجازه دهید شکرگزاری سخاوتمندانه او به شما الهام بخشد تا از مشارکت دیگران در موفقیت خود شکرگزاری کنید.

استحقاق شخصی را فراموش کنید

غر نزنید

شکایت کردن را می توان دشمن شماره یک شکرگزاری و موفقیت  نامید. این نقطه کوری است که شما را از دیدن جنبه های خوب چیزها باز می دارد. وقتی می‌خواهید روی چیزی کار کنید، سرعت شما را کند می‌کند، زیرا به جای تمرکز روی آنچه می‌خواهید به دست آورید، روی عوامل غیرضروری دیگر تمرکز می‌کنید.

حذف شکایت از سیستم شما نیاز به تمرین مداوم دارد. اما هنگامی که آن را کاهش دهید، برای رسیدن به نقطه عطف بعدی خود انرژی بیشتری خواهید داشت. شجاعت پذیرش این موضوع را پیدا کنید که همیشه در یک موقعیت عالی قرار نخواهید داشت . اما از آن نهایت استفاده را ببرید و تا آنجا که می توانید از هر تجربه ای بیاموزید.

“کسی که خوشحال است خوشحال نیست زیرا همه چیز در زندگی او درست است، او خوشحال است زیرا نگرش او نسبت به همه چیز در زندگی اش درست است.” — ساندار پیچای، مدیر عامل شرکت گوگل

دیدن خوبی ها در هر چیزی نیازمند تلاش است، اما عملی کردن آن باعث رضایت و شادی شما می شود. هنگامی که در وضعیت مثبت باقی می‌مانید، برای تمام دستاوردهای خود سپاسگزار خواهید بود. و در نهایت، الهام بیشتری خواهید داشت تا در تمام کارهایی که انجام می‌دهید، 100% خود را ارائه دهید. شکرگزاری رمز تبدیل روز شما به یک روز پیروز است که منجر به فرصت های بیشتری برای پیشرفت در زندگی می شود.

همچنین می‌توانید شرکت من LexION Capital را برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد چگونگی رشد ثروت و امنیت مالی خود بررسی کنید.

ال کاپلان موسس و مدیر عامل LexION Capital، یک شرکت مدیریت ثروت امانتدار در شهر نیویورک است که به افراد با ارزش خالص خدمات ارائه می دهد.

خیلی آسان است که در شلوغی یک شغل، محل کار یا زندگی پرمشغله گرفتار شویم و فراموش کنیم که هر چند وقت یک بار یک یا دو لحظه وقت بگذاریم و برای تمام آنچه در زندگی به دست آورده ایم تشکر کنیم – و به کسانی که به ما کمک کردند تا به آنجا برسیم.

به گفته اریک مازلی و درک اروین، نویسندگان کتاب قدرت سپاسگزاری، “شکرگزاری روح را بزرگ می کند و رفاه را تقویت می کند. در زمان خوب و بد، شکرگزاری واقعی چشم اندازی ایجاد می کند، به معنای واقعی کلمه از حواس پرتی های لحظه عقب نشینی می کند و تایید می کند. چیزی ماندگارتر از شرایط گذرا.»

به گفته موزلی و ایروین، در اینجا 14 اثر مفید شکرگزاری از نظر علمی اثبات شده است – که پس از بیش از دو دهه تحقیق جهانی آشکار شده است.

 1. افراد سپاسگزار دستاوردهای بیشتری کسب می کنند

تحقیقات نشان می دهد که شکرگزاری می تواند منجر به افزایش عزم، انرژی، اشتیاق و پیشرفت تحصیلی شود.

 1. افراد سپاسگزار شهروندان شرکتی بهتری هستند

مطالعات کارکنان شرکت نشان داده است که بین شکرگزاری و مسئولیت اجتماعی شرکت رابطه مثبت وجود دارد.

 1. افراد سپاسگزار کمتر دچار فرسودگی می شوند

محققان دریافته‌اند که مدیرانی که از کارمندان تشکر و شکرگزاری می‌کنند، تمایل کمتری به فرسودگی شغلی دارند.

 1. افراد سپاسگزار آن را پیشاپیش می پردازند

افرادی که در انجام یک کار به آنها کمک شده است، به احتمال زیاد به دیگران در کارهای نامرتبط کمک می کنند.

 1. افراد سپاسگزار از نظر اخلاقی هوشیارتر هستند

شکرگزاری رفتار اجتماعی و اخلاقی را تشویق می کند و در عین حال رفتار مخرب را منع می کند.

 1. دادن یک حلقه بازخورد مثبت ایجاد می کند

محققان دانشکده بازرگانی هاروارد دریافتند که “افراد شادتر بیشتر می دهند و بخشش باعث شادتر شدن مردم می شود، به طوری که شادی و بخشش ممکن است در یک حلقه بازخورد مثبت عمل کند

با افراد شادتر بیشتر می دهند و می بخشند شادتر می شوند و حتی بیشتر می بخشند.”

 1. فرصت دادن تعهد به شرکت را افزایش می دهد

در یک مطالعه، زمانی که به کارمندان این فرصت داده شد تا در صندوق ذینفع کارمند مشارکت کنند، اهداکنندگان – نه ذینفعان – بیشترین افزایش تعهد را نسبت به شرکت خود تجربه کردند.

 1. بخشندگان بیشتر درگیر هستند

کارمندانی که برای شناخت همتایان خود اختیار دارند، بیش از دو برابر کارکنانی هستند که این اختیار را ندارند.

 1. شکرگزاری رفاه عاطفی را افزایش می دهد

در طی یک دوره زمانی، شکرگزاری منجر به کاهش استرس و بهبود رفاه فردی می شود.

 1. افراد سپاسگزار با دیگران بهتر کنار می آیند

به گفته محققان، افرادی که شکرگزاری می کنند، وظیفه شناس، موافق تر، باز و برون گراتر هستند.

 1. افراد سپاسگزار در برابر ضربه مقاوم تر هستند

شکرگزاری تأثیر عمده ای بر توانمند ساختن افراد برای حفظ رفاه عاطفی پس از تجربه یک تجربه زندگی آسیب زا دارد.

 1. افراد سپاسگزار بهتر می خوابند

سطوح بالاتر شکرگزاری با الگوهای خواب بهتر مرتبط است – که منجر به انرژی بیشتر و خوش بینی می شود.

 1. افراد سپاسگزار از نظر جسمی سالم ترند

محققان دریافته اند که شکرگزاری علائم بیماری را کاهش می دهد، فشار خون را کاهش می دهد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

 1. افراد سپاسگزار کمتر افسرده می شوند

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که نامه‌های سپاسگزاری را به کسی که با آنها مهربان بوده است نوشته و تحویل داده‌اند – اما هرگز به درستی از آنها تشکر نکرده‌اند . افزایش شادی و کاهش افسردگی را نشان می‌دهند. به طور کلی شکرگزاری تاثیراتی فراوانی برا سلامتی ما دارد همچنین باید در نظر داشته باشید که ما از طریق شکرگزاری می توانیم به آن چیزهایی که میخواهیم برسیم و این مورد از اهمیت زیادی برخوردار است که باید آن را در نظر داشته باشید چون اهمیت فراوانی در پشت آن نهفته است و باید آن را درنظر بگیرید. از دیگر موارد این است که شکرگزاری برسلامتی و موفقیت ما تاثیر گذار است و ما از طریق شکرگزاری می توانیم به آن چیزهایی که قصد داریم برسیم و باید تفکر کنیم که می توانیم تمامی مواردی را که میخواهیم بدست آوریم. شکرگزاری و موفقیت دو روی یک سکه اند و ما از طریق آن می توانیم به موفقیت هایی که می خواهیم دست پیدا کنیم. این امر از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. باید در نظر داشته باشید که شکرگزاری در تمامی دین ها نیز وجود دارد که باید تمامی آن موارد را در نظر بگیرید. تاثیر شکرگزاری در طولانی مدت نشان داده می شود و شما نیز باید این مورد را به طور کامل در ذهنتان ثبت کنید چون تاثیرات آن فرواوان است. البته به طور کلی باید از قبل مطالعاتی در این خصوص داشته باشید که شکرگزاری و موفقیت می توانند زندگی شما را برای همیشه تحت تاثیر قرار دهند حتی بر روابط شما نیز تاثیر گذار است. این مورد مهم است و از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد که باید آن را در نظر داشته باشید.

از شکایت بپرهیزید

نتیجه گیری

در این مقاله ما شکرگزاری و موفقیت را بررسی کردیم و جزییاتش را نیز مورد بررسی قرار دادیم. مهمترین مورد در این خصوص این است که شکرگزاری با موفقیت ارتباط دارد و می تواند ما را به چیزی که میخواهیم برساند.

1 دیدگاه برای “شکرگزاری و موفقیت و بررسی آن

 1. اشتراک‌ها: جرجانی

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
خانه
حساب کاربری من
0
سبد خرید
تمام محصولات
کیف پول من