چطور کمتر بخوابیم؟روش های علمی کاهش خواب

کاهش خواب

بسیاری دنبال این هستند که خواب خودشان را کم کنند و به دنبال روش کم کردن خواب هستند ما در این مقاله به صورت دقیق می گوییم که باید چه کارهایی انجام دهید تا خواب تان کم شود و روش های کاهش خواب را مطرح می کنید چون واقعا کسالت آور است که بخواهید همینطور روزها و زمان خود را صرف خوابیدن بیش از حد کنید و این باعث احساس کسالت بیشتر شما می شود.

خواب کمتر، شاید عنوان کمی چالش برانگیزی باشد؛ چرا که عمده کارشناسان نه به زیاد خوابیدن و نه به استراحت کمتر توصیه می کنند. اما خواب زیاد و غیر مفید معضلی است که در جوامع امروزی ما را به شدت درگیر خود کرده است. خوابی که عملاً مورد نیاز بدن نیست و در حقیقت سودی به آن نمی رساند و می تواند از جنبه های دیگر غیر مفید نیز تلقی شود.

شاید خیلی ها با این حقیقت آشنا نباشند و گمان کنند که هر چه بیشتر در رختخواب بمانند و سعی کنند تا خوابیدن بیشتری را تجربه کنند، به بدن و مغز خود لطف کرده اند.

اما در واقع، چند بار خواب بیش از حد را تجربه کرده اید و بعد از کسلی موجود در تمام طول مدت روز آزرده شده اید و نتوانسته اید آنطور که باید به امور خود رسیدگی کنید؟

پاسخ تان مثبت است؟

پس ادامه این مطلب را برای استراحت مفید و البته کمتر از دست ندهید. ما سعی می کنیم بهترین و مناسب ترین راه کار ها را به شما پیشنهاد دهیم.

کم کردن خواب

خواب کمتر

چرا خواب کمتر طلب می کنیم و به آن دست نمی یابیم؟

ما در زندگی به انجام کارهای مختلف و اتفاقا زیادی مشغولیم و استراحت زیاد و غیر ضروری می‌تواند مانند تلف کردن سرعت انجام این دست کار ها را به عقب بیندازد. اگر بتوانیم بدن را طوری آموزش دهیم تا به خواب کم‌تر نیاز پیدا کند عالی می‌شود، اینطور نیست؟

این امکان وجود دارد که روند به خواب رفتن کمی به تعویق بیفتند و از طرفی دیگر صبح ها زودتر از خواب بیدار شویم.

برخی تحقیقات نشان داده اند که برخی روش های عملی برای انجام چنین روندی وجود دارد که البته برای همه کار نخواهد کرد.

دکتر دانیل بی یز، استاد روان‌ پزشکی در دانشگاه پیتسبورگ و رئیس سابق آکادمی پزشکی آمریکا می‌گوید: «افراد زیادی وجود دارند که مایل به استراحت کمتری هستند، آن هم نسبت به کسانی که در واقع به استراحت کمتری نیاز دارند.»

اگرچه میزان خواب هر فرد در هر شب، بستگی به سن و فعالیت بدنی او دارد.

بیشتر بزرگسالان سالم باید هر شب بین هفت تا نه ساعت استراحت داشته باشند. به گفته مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌ها، بسیاری از مردم به این هدف دست نمی یابند: حدود یک سوم افراد کم‌تر از هفت ساعت در شب می‌خوابند.

دکتر بی یز می‌گوید: استراحت برای مغز و بدن جهت عملکرد بهتر ضروری است و وقتی فرد به اندازه کافی نمی خوابد، مغز نمی‌تواند عملکرد درستی از خود نشان دهد؛ در نتیجه حافظه، فکر کردن روی مسائل پیچیده و تمرکز بر روی آن دشوارتر می‌شود.

کمبود خواب نیز با مشکلات سلامتی جسمی مانند چاقی، فشار خون بالا و بیماری‌ های قلبی و غیره، مرتبط است.

زمانی که ساعات استراحت را کاهش می‌دهید، بدن را متوجه کمبود ساعات استراحت می‌کنید ( حتی اگر این کار را به صورت ارادی انجام ندهید). در یک بررسی ساعات خواب افراد را به مدت شش ساعت در شب کاهش دادند. در نتیجه عملکرد شناختی آن‌ها و زمان واکنش شان مانند افرادی بود که دو شب کامل نخوابیده بودند و بدن آن‌ها با برنامه استراحت جدید وفق داده نمی شد، حتی با وجود اینکه این افراد به طور متوسط از عملکرد ضعیف ذهن خود بی ‌اطلاع بودند.

همین پزشک اظهار می کند که، از بعضی جهات، کمبود خواب مانند مسمومیت با الکل است. مردم به طور مرتب از میزان ناسازگاری ذهن و عملکرد بدن خود ناراضی هستند و یکی از عوامل پیش آمد چنین حالتی با استراحت ناکافی رخ می دهد.

آیا کاهش ساعت خواب امری امکان پذیر است؟

به گفته جیم هورن، متخصص استراحت و مدیر سابق مرکز تحقیقات خواب در دانشگاه لافبورو در انگلستان، این امکان وجود دارد که به خودتان کمک کنید، تا کم‌تر بخوابید.

او استدلال می‌کند که تعداد ساعاتی که افراد نیاز به خوابیدن دارند از فرد به فردی دیگر متغیر است و این نگرانی در مورد اینکه هر شب باید هفت الی هشت ساعت بخوابید، کمی مشمول اغراق شده است.

در حقیقت برخی ها با کمترین ساعات خواب حتی نسبت به این مدت زمان هم می توانند عملکرد خوبی را از مغز و بدن خود مشاهده کنند.

این متخصص اظهار می کند که: «من از مردم نمی‌خواهم که کم‌تر بخوابند، اما طرفدار این هستم که افراد نگران مدت زمان استراحت شان نباشند. به خصوص اگر در روز خوابتان نگیرد و هوشیاری کامل داشته باشید، پس شما به اندازه کافی خوابیده اید، صرف ‌نظر از این که دقیقاً چند ساعت خوابیده اید یا اینکه تایم خواب تان ظهر بوده یا شب!»

جالب است بدانید موضوع خواب می تواند به عادت تبدیل شود افرادی مثل دونالد ترامپ در شبانه روز فقط 3 یا 4 ساعت می خوابند و با همین ساعت خواب در طول روز بسیار پرانرژی هستند

جالب است بدانید پروفسور کردوانی پدر کویرشناسی ایران فقط 4 ساعت می خوابد و اکنون که 88 سال سن دارد بسیار فعال است و زندگی سالمی دارد.

او می گوید خواب یک عادت است و می توانید آن را کم کنید

همینطور ادیسون به بی خوابی معروف بوده و ساعت بسیار کمی به خواب اختصاص داده است.

در دوره سحرخیزی به روش فوق حرفه ای ها درباره اسرار این افراد صحبت خواهیم کرد

کم کردن ساعت های خواب

تحقیقات هورن نشان می‌دهد که افراد می‌توانند استراحت منظم خود را در حدود شش ساعت در شب به اضافه یک چرت کوتاه در طول روز کاهش دهند، تا زمانی که افراد به تدریج این کار را انجام دهند، نتیجه خوبی را بدست خواهند آورد.

در یک مطالعه، او از افرادی که به طور منظم 7 تا ۸.۵ ساعت در طول شب می‌خوابند تا خوابشان را با رفتن به رختخواب برای مدت معینی در هر شب کوتاه کنند، سوالاتی پرسید.

داوطلبان با کاهش دادن وقت خود در یک ساعت برای هفته نخست شروع کردند و بعد آن را تا ۱.۵ ساعت در سه هفته آینده کاهش دادند.

بعد از انجام این کار و بیدار شدن در همان زمان، آن افراد توانستند به طور موفقیت ‌آمیزی عملکرد خود را بهبود بخشیده و هر شب فقط ۶ تا ۵ / ۶ ساعت خواب داشته باشند.
اما هورن می‌گوید که این کار ممکن است برای برخی بازدهی خوبی داشته باشد، اما برای افرادی که احساس می‌کنند زمان استراحت آن ‌ها کاهش یافته است یا تمرکز و توان کافی ندارند، توصیه نمی شود  و این به تلقین آن افراد به خودشان هم برمیگردد.

او همچنین اظهار می کند که: اگر در طول روز احساس خواب‌آلودگی می‌کنید، احتمالا شش ساعت استراحت برای شما کافی نیست. در عوض، تمرکز بر روی استراحت با کیفیت بهتر از هفت الی هشت ساعت خواب بی کیفیت است.

چرا که ملاک اصلی برای داشتن استراحت خوب، کیفیت آن است و نه کمیت آن!

شاید بارها برای شما پیش آمده که ساعت کمی خوابیده اید اما در طول روز پرانرژی بودید چون یک خواب عمیق و با کیفیت داشتید که در دوره سحرخیزی به روش فوق حرفه ای ها به صورت کامل درباره این موضوع صحبت شده که شما چطور باید بخوابید چه ساعتی و چگونه خواب خود را کاهش دهید و در طول روز نسبت به تمام افراد با انگیزه تر و با اراده تر باشید.

زودتر به خواب برویم، زودتر بیدار شویم و کمتر بخوابیم!

استفاده بهتر از ساعات بیداری یک روش دیگر، برای کاهش دادن میزان استراحت است. سی گیدر ویسی، استاد مرکز خواب و عصب شناسی شبانه روزی در دانشکده پزشکی پرلمان پنسیلوانیا می‌گوید، سعی کنید بعد از ظهر ها ورزش کنید.

این کار دمای بدن شما را بالا می‌برد و سپس آن را با زمان استراحت بهبود می دهد و به شما کمک می‌کند که به سرعت بیشتری به خواب بروید و در طول شب بهتر بخوابید.
نکات دیگر برای بهینه‌ سازی استراحت شامل اجتناب از خوردن یک وعده غذای حجیم در اواخر شب است، و باعث می‌شود که، قبل از استراحت وقت بگذارید تا در مورد مسائل روزمره تان فکر کنید؛

بنابراین مجبور نیستید تا سریعا به خواب بروید. همچنین قبل از خوابیدن از نگاه به صفحه نمایش موبایل یا تلویزیون خودداری کنید و مطمئن شوید اتاق تاریک و ساکت است. این دست موارد کیفیت استراحت تان را ارتقا خواهد داد.

چطور می‌توان تعداد ساعات خواب خود را از ۸ ساعت به ۶ ساعت کاهش داد و سرحال ماند؟

همانطور که طبق نظر متخصصان هم اشاره شد، افراد مختلف به مقادیر متفاوتی از ساعات خواب نیاز دارند. شاید در برخورد با بعضی ها تعجب کنید که چطور با 5 یا شش ساعت استراحت بسیار سرحال به نظر می رسند،
در صورتی که اگر شما کمتر از مثلا 7 ساعت استراحت داشته باشید، نمی توانید به سرحالی روزهایی باشید که 8 ساعت خواب مفید داشته اید.

مهم‌ترین نکته در میان تغییر معادله انرژی، و تعادل آن در بدن ما با کنترل فعالیت ها است.

اگر فعالیت ‌های ما بیشتر باشد، مصرف انرژی بیشتر خواهد بود و در نتیجه احساس خستگی خواهیم کرد. در حالی که اگر استراحت کنیم، اما هیچگونه فعالیت بدنی نداشته باشیم می توانیم دیرتر بخوابیم یا ساعت خواب خود را کاهش دهیم.

تصور کنید که به مدت ۱۰ دقیقه به طور مداوم پیاده روی می کنید، طبیعی است که احساس خستگی خواهید کرد. سپس کمی بنشینید، کمی آب بنوشید، در نهایت احساس بهتری خواهید داشت.

از این رو می توانیم موارد زیر را برای کاهش خواب و کنترل انرژی بدن نام ببریم:

بدنتان را در حالت ریلکس (در کل روز) قرار دهید.

بودن در حالت آسودگی و آرامش، کلید کاهش تمایل شما به خوابیدن بیشتر است. آسوده بودن یک انتخاب دشوار است. بدن تان آسوده ‌خاطر باشد، در طول روز به خوبی استراحت می‌کنید. کمی مراقبه یا یوگا تمرین کنید تا بدن خود را کنترل کنید.

آگاه بودن از وضعیت بدن به شما کمک می‌کند که حتی بعد از یک روز طولانی، فعال بمانید و نیاز به خواب نداشته باشید. بدن تحت فشار استرس و ورزش انرژی بیشتر از دست می دهد و حتی یوگا و مراقبه هم به آن کمکی نمی کنند.

باید روش درست تن آرامی را انجام دهید که در دوره سحرخیزی به روش فوق حرفه ای ها به صورت کامل درباره آن صحبت کردیم.

چگونه خواب خود را کم کنیم؟

چرت کوتاه در طول روز

وقتی بعدازظهر یک چرت خوب داشته باشید، در طول شب کمتر به خواب خواهید رفت. این به این خاطر است که بدن شما به خوبی استراحت می‌کند و تجمع انرژی در آن، وجود دارد. این چیزی است که باید درک کنید.

حالا تصور کنید که به جای داشتن یک چرت در بعد از ظهر، آرام هستید و در طول روز بدون استرس و عجله در محیط کار یا تحصیل وقت می گذرانید. تنها زمانی که بدن‌تان در حالت استراحت قرار می گیرد دقیقاً انرژی بیشتری خواهد سوزاند. بازگشت این انرژی از دست رفته، با خواب کافی ( نه عملاً 8 ساعت، بسته به افراد) انجام می گیرد.

غذاهای مناسب مصرف کنید.

در انتخاب غذا دقت کنید غذاهای پرچرب و سنگین قبل خواب یا در طول روز باعث خواب زیاد می شود و

باید غذا هایی متناسب با طبع بدنتان استفاده کنید و در این مقاله نمی گنجد و ساعت ها آموزش است که در دوره سحرخیزی به روش به صورت کامل توضیح داده شده است.

سخت‌ترین کارها را با حداقل انرژی انجام دهید تا در نتیجه حتی پس از یک روز کامل، مجبور به 6 ساعت استراحت باشید. راحت‌ترین راه این است که روی تنفس خود تمرکز کنیم. خوردن غذاهایی که باعث می شود کمتر به خواب برویم و بیشتر بیدار بمانیم نیز به این روند کمک خواهند کرد.

دوره سحرخیزی

توصیه هایی برای تربیت بدن جهت خواب کمتر

تقریبا هر کسی می‌تواند میزان خواب خود را با استفاده از برنامه زیر به ۶ ساعت کاهش دهد. البته توصیه می شود که اگر حس می کنید نمی توانید با استراحت کمتر نتیجه خوبی دریافت کنید، به بدن خود فشار وارد نکرده و همان روند روتین 8 یا 7 ساعت خواب را پیگیری کنید:

نکته: این روش برای همه کارساز نیست

این روش از اصل کایزن گرفته شده یعنی بهبود مستمر و در آن کم کم خواب را کاهش می دهیم که برای همه اثرگذار نیست و باید آن را تست کنید.

 1. اول اینکه، هر صبح آلارم گوشی خود را برای یک ساعت خاص تنظیم کنید، مهم نیست که می خواهید وسط هفته بیدار شوید یا آخر هفته. در عین حال در تمامی این روزها باید تلاش کنید تا سر ساعت مقرر از خواب بیدار شوید. به این حالت، بدنتان به ساعت بیدار شدن مذکور عادت خواهد کرد.
 2. برای هفته اول، مدت زمان خوابیدن را 20 دقیقه به تعویق بیندازید.
 3. در هفته دوم، آن را تا ۴۰ دقیقه به تعویق بیندازید.
 4. برای هفته سوم، یک ساعت آن را به تعویق بیندازید.
 5. در ادامه همین روند کاهش خواب را در طول 20 دقیقه ادامه دهید تا اینکه شش ساعت در شب بخوابید.

 

پس از این مرحله ، شما به قلمرو پروتکل خواب های کمتر از 8 ساعت می روید. طبق یک توصیه کلی در این رابطه، بعد از عادت به موارد گفته شده بهتر است صبح زود سه ساعت به همراه سه چرت 20 دقیقه ای که به طور مساوی در طول روز آن را تقسیم بندی می کنید، بخوابید. در نتیجه روز بلندتری خواهید داشت و به تمامی کارهایتان رسیدگی خواهید کرد.
در حین انجام مراحل ذکر شده، باید برخی عادات را کنار بگذارید و سعی کنید یک روتین غذایی و حرکتی مشخص داشته باشید.

موارد ذکر شده در بخش ادامه برای کم کردن خواب به کمک تان خواهند آمد:

رژیم غذایی

تغذیه و کاهش خواب
1. برخی مواد غذایی را از رژیم غذایی تان حذف کنید.

الکل، نیکوتین و کافئین برنامه خوابی را که تنظیم کرده اید، دچار اختلال می کنند. اگر می‌خواهید کمتر بخوابید، باید غذاهایی را مصرف کنید که کیفیت خوابتان را ارتقا دهد..

با این حال، هنگامی که خواب هستید، بازهم عملاً بدن تان استراحت نخواهد کرد. اما در صورتی که مواد الکلی مصرف نکنید، دیگر به استراحت بیشتر نیاز نخواهید داشت.

کافئین تا شش ساعت بعد از نوشیدن، در بدن باقی می‌ماند. نوشیدن کافئین در اواخر بعد از ظهر می‌تواند بر توانایی شما برای خوابیدن در شب تاثیر بگذارد. بهتر است صبح‌ها بدون اینکه زیاده‌روی کنید، قهوه بخورید. یک یا دو پیمانه (۸ اونس) در روز کفایت می کند.

نیکوتین علاوه بر ایجاد بسیاری از مشکلات سلامتی، یک محرک است. سیگار کشیدن در طول روز می‌تواند به مشکل خوابیدن در شب منجر شود. استفاده از تنباکو سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می‌کند، به این معنی که برای تامین انرژی، به استراحت بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر می‌خواهید کمتر بخوابید پس سیگار را ترک کنید.

2. یک روتین خواب ایجاد کنید.

پیش از تلاش برای کاهش خوابیدن، روی بهبود برنامه استراحت خود کار کنید. برای اطمینان از اینکه به سرعت به خواب می روید و انرژی بیشتری را تجربه می کنید، اقداماتی را انجام دهید.

به رختخواب بروید و هر شب تقریبا در یک زمان مشخص، بیدار شوید. بدن شما یک ریتم شبانه‌روزی طبیعی دارد که یک چرخه استراحت منظم را تنظیم می‌کند.

اگر روتین خواب خود را حفظ کنید ، به طور طبیعی احساس خستگی نخواهید کرد و صبح سریعتر از خواب بیدار شده و البته شبها هم دیرتر به رختخواب خواهید رفت.

از موبایل و کامپیوتر در ساعات منتهی به وقت استراحت اجتناب کنید. نور آبی که از تلفن‌های هوشمند متصاعد می‌شود، اثر برانگیختگی بر روی بدن دارد که برای روند به خواب رفتن مضر عمل می کند.

یک نوع مراسم پیش استراحت داشته باشید. اگر بدن شما باید فعالیت ویژه‌ای را در هنگام خواب داشته باشد، به طور طبیعی در واکنش به آن فعالیت، احساس خستگی خواهید کرد. یک چیز آرامش‌بخش را انتخاب کنید.

3. محیط خواب روی کمتر خوابیدن تاثیر بسزایی دارد.

محیط اتاق‌ خود را در دمای متعادل قرار دهید. به یاد داشته باشید، برای خوابیدن کم‌تر نیاز دارید تا مطمئن شوید که استراحت شما کیفیت بالایی دارد.

بالشت خود را بررسی کنید. بالشت ها باید محکم و انعطاف پذیر باشند. رختخواب و رختخواب باید عاری از هر گونه آلرژن باشد، که می‌تواند باعث ناراحتی در هنگام خواب تان شود.

بالشت طبی گزینه بسیار مناسبی است.

دمای ایده‌آل اتاق بین ۶۰ تا ۶۷ درجه فارنهایت (۱۵.۵ تا ۱۹.۴ درجه سانتی گراد) است. اگر در یک ساختمان یا منطقه پر سر و صدا زندگی می‌کنید، از پنجره های دوجداره استفاده نمایید.

4. هرگز کاهش ساعات خواب را به یکباره امتحان نکنید.

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد باید تعداد ساعاتی که به تدریج می‌خوابید را کاهش دهید. اگر سعی کنید از نه ساعت خوابیدن در شب به شش ساعت دست پیدا کنید، نتیجه معکوس خواهد داشت.

این روند باید به تدریج انجام شود. در غیر این صورت روز فردا بیشتر از همیشه می خوابید. چرا که بدن باید خود را طبق ساعت عادی و نرمالی که دارد، تنظیم کند.

ادامه کاهش خواب در فواصل ۲۰ دقیقه‌ای ذکر شده در روش گام به گام ذکر شده در هر هفته ادامه دهید.

روش کاهش ساعت خواب

کاهش ساعت خواب
5. از عوارض احتمالی کاهش ساعات خواب در هفته اول آگاه باشید.

صبور باشید. احتمالا برای چند هفته اول حس خستگی را تجربه خواهید کرد. این کار بدن شما را برای سازگاری با استراحت کم‌تر آماده خواهد کرد. اگر خستگی بدنتان در حال افزایش است، رژیم غذایی خود را با افزودن غذاهای سالم‌تر، تحریک مصرف انرژی و افزایش کیفیت خواب خود تغییر دهید.

6. کاهش ساعات خواب فقط باید 6 ساعت باشد؛ نه بیشتر.

توجه کنید که هدف ما برای کاهش خواب فقط 6 ساعت کلی است. شش ساعت استراحت در یک شب باید هدف اصلی شما باشد؛ نه کمتر. اگر کیفیت خواب را حفظ کنید، هنوز هم می‌توانید نسبتا خوب عمل کنید. هر چیزی کم‌تر از این می‌تواند خطرات بزرگ سلامتی را ایجاد کند.

در اوایل کم‌تر از پنج و نیم ساعت در شب نخوابید. حداقل مقدار مطلق که شما می‌توانید بخوابید، ۵ و نیم ساعت در شب است. مطالعات انجام شده در این رابطه که تاثیرات محرومیت از خواب بر روی مغز افراد را بررسی می‌کنند نشان داده است که افرادی که کم‌تر از 4 یا 5 ساعت می‌خوابند خستگی شدید و کاهش توانایی برای عملکرد در زندگی روزمره را تجربه می کنند.

7. قبل از تصمیم برای کاهش ساعات استراحت، عواقب آن را جدی بگیرید.

مراقب اثرات ناخوشایند سلامتی بر اثر کاهش استراحت باشید. محرومیت از خواب می‌تواند خطرناک باشد. اگر هر کدام از موارد زیر را تجربه می کنید، باید به برنامه استراحت منظم خود فکر کنید:
• گرسنگی فزاینده
• تغییرات در وزن
• فقدان حافظه کوتاه‌ مدت
• رفتارهای تحریک کننده
• مهارت ‌های حرکتی ضعیف
• تغییرات در پوست
• تاری دید
حفظ امکان کم خوابیدن مشکل است و حفظ طولانی‌مدت آن نیاز به پیگیری بیشتر دارد. اینکه چقدر به خواب نیاز دارید براساس سبک زندگی تان متفاوت است. با این حال، اغلب مردم به حداقل هشت ساعت خواب نیاز دارند.
اگر شما به طور مداوم ۶ ساعت در شب بدوید، دچار کمبود خواب خواهید شد. بدن شما بیشتر مشتاق خوابیدن خواهد شد. اگر می‌خواهید کمتر بخوابید، مطمئن شوید که فقط چند هفته قبل از بازگشت به هشت ساعت استراحت مفید در شب باید این کار را بکنید.

فعالیت بدنی فوق العاده سنگین باید همراه با خواب زیاد باشد ورزش کاران حرفه ای که 8 ساعت در روز فعالیت وحشتناک شدید دارند باید 8 یا 9 ساعت و یا حتی بیشتر بخوابند.

کاهش خواب طب سنتی

با استفاده از متد های مختلف در طب سنتی می توانید خواب خود را کم کنید مثلا دمنوش آلو بِه زرشک می تواند خواب شما را کم کند.

کاهش خواب با طب سنتی

چگونه با طب سنتی کیفیت استراحت مان را ارتقا دهیم؟

برای اینکه خواب کمتری داشته باشید باید بتوانید همان 6 ساعتی را که در شب می خوابید را با کیفیت تر از همیشه نمایید. افراد مختلف مدت‌ها از رایحه درمانی (aromatherapy) برای ایجاد احساس آرامش و خواب استفاده کرده‌اند.

از طرفی، روغن اسطوخودوس یک انتخاب محبوب برای کمک به خواب با کیفیت است. مطالعه‌ ای بر روی ۳۱ جوان انجام شده و نشان داد که استفاده از روغن اسطوخودوس پیش از استراحت تاثیر مثبتی بر کیفیت آن می گذارد و اجازه می دهد بهتر و راحت تر به خواب بروید.

شرکت کنندگان همچنین بعد از بیدار شدن به این واسطه، احساس انرژی بیشتری داشتند و روزشان را با حس بهتری آغاز کردند.

جمع بندی نهایی

همه چیز در مورد خواب کمتر در درجه اول به واکنش بدن شما نسبت به آن وابسته است. در نتیجه می توانید با گام های ذکر شده در این مطلب رفته رفته بدن خود را با ساعت استراحت جدید هماهنگ کنید.

در صورت بروز هرگونه واکنش نامناسب و عدم تطبیق بدن باید به همان ساعت نرمال استراحت خود برگردید. اما نکته ای که ذکر آن خالی از لطف نیست این است که بدن به خوبی می تواند خود را با هر شرایطی وفق دهد؛ در نتیجه اگر حس می کنید با خواب کمتر به بهینگی بهتری در زندگی دست خواهید یافت، امتحانش کنید.

ما در دوره سحرخیزی به روش فوق حرفه ای ها در مورد:

 • خواب با کیفیت
 • سحرخیزی
 • افزایش اراده
 • افزایش انگیزه
 • تغذیه بسیار حرفه ای
 • برنامه ریزی
 • هدفگذاری
 • و …

برای تهیه دوره روی لینک زیر کلیک کنید.

دوره سحرخیزی به روش فوق حرفه ای ها

دوره سحرخیزی

12 دیدگاه برای “چطور کمتر بخوابیم؟روش های علمی کاهش خواب

  • شریف گفته:

   درود بر شما
   ببینید باید بدونید که خواب و کم خوابی اثرات مخرب و عجیب و غریبی نداره پروفسور کردوانی روزی 4 ساعت می خوابه و الان نزدیک 90 سال شون هست و پدرکویر شناسی ایران هستن و خیلی کم خوابن حتی ترامپ هم خوابش روزانه 3 ساعته و کسی از کم خوابی نمی میره حالا منظور این نیست شما روزی 3 یا 4 ساعت بخوابید فقط بدونید نمونه مثال زیاده و با روزی 6 ساعت بدن رم خواب رو کامل می کنه و تو دوره سحرخیزی درباره خواب بیداری تغذیه احساسات و قانون جذب و… که چه تاثیراتی داره روی زندگی ما مفصل توضیح داده شده است

 1. المیرا گفته:

  سلام من از خواب زیاد اذیت میشم ونمتونم هدفم را دنبال کنم. شب ها 6ساعت میخوابم ووقتی بیدار میشم بعد از دوساعت خوابم میگیره و دوچار سردرد میشم.
  میخوابم 1ساعت و بعد که بیدار شدم. تا بعداظهر باز دوچار سردرد میشم و با خوابیدن خوب میشه.
  واقعااا نمدونم چطوری خوابم رو کم کنم.
  شب هم بعد 4ساعت دوباره خوابم میگره و دوچار سردرد میشم. از این وضعیت خسته شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
خانه
حساب کاربری من
0
سبد خرید
تمام محصولات
کیف پول من